Brnabić: Sedam pitanja opoziciji o Rio Tintu

BEOGRAD – Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić istakla je danas da poslanici opozicije koji se protive Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda tako govore, jer nisu pročitali taj dokument, a povodom kritika koje iznose na račun rekla je da za njih ima sedam pitanja o kompaniji Rio Tinto koja je u Srbiju došla za vreme njihove vlasti.

Brnabić je obraćajući se kao poslanik, naglasila da je ta Deklaracija istorijski najvažnija, a da nije usmerena ni protiv jednog naroda i da su to mogli da vide i predstavnici opozicije nisu došli spremni na sednicu i nisu je pročitali.

“Ona poziva na mir i stabilnost u regionu i govori o potrebi Srbije, srpskog naroda svuda u regionu zapadnog Balkana za mirom i stabilnošću, uvažavanjem, poštovanjem, za pogledom u budućnost. Suprotno mogu da tvrde samo oni koji nikada nisu pročitali ovaj važan dokument, što pokazuje da poslanici opozicije u velikoj meri nisu pročitali dokument”, rekla je Brnabić.

Dodala je da Deklaracija govori i o drugima u regionu jer, kako je objasnila, kada se govori o miru u regionu, govori se o svima onima koji u njemu žive.

Brnabić je rekla da je suština Deklaracije potreba za očuvanjem tradicije, jezika, kulture, pisma, prava srpskog naroda ma gde žive.

Govoreći o tačkama dnevnog reda koje su kritikovali opozicioni poslanici, podelila ih je u četiri grupe – briga o građanjima (poput građenja auto-puteva), podrška Srbiji pred Generalnom skupštinom UN od principijelnih zemalja (poput Sao Tome i Prinsipe), dalje napredovanje Srbije u evrointegracijama i zaštita životne sredine, kao i izbor guvernera Narodne banke Srbije (NBS) i predsednika Fiskalnog saveta.

Poslanicima opozicije Brnabić je postavila sedam pitanja o litijumu i Rio Tintu, podsećajući ih da je u vreme bivše vlasti, čiji su oni članovi bili, doveden Rio Tinto u Srbiju, kao i da je posle toga formiranja i ćerka firma Rio Sava.

Prema njenim rečima, cilj tih pitanja je odgovor na pitanje kako je moguće da su ti poslanici danas protiv litijuma i Rio Tinta, a da su u vrme njihove vlasti zakoni i stretegije rađeni upravo na takav način da omoguće razvoj rudarstva i rad ove kompanije u Srbiji.

“Ako je Rio Tinto najgori, zašto ste ga dovelu u Srbiju? Rio Tinto je registrovao ćerku firmu 16. maja 2001. godine i od tada do danas su dve vlade lično pregovarale sa Rio Tintom”, rekla je Brnabić, dodajući da je datašnja vlast, a sadašnja opozicija kompaniju Rio Tinto opisivala kao najbolju kompaniju.

 

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.