BEOGRAD – U Beogradu se danas održava konferencija o bezbednosti dece na čijem je otvaranju premijerka Srbije Ana Brnabić poručila da je obaveza države da problem nasilja koji uključuje decu “ne gura pod tepih” već da se “uhvati u koštac” i upregne sve svoje resurse kako bi se što uspešnije sa njim izborila.
“Fokus, svakako, mora biti na edukaciji od najranijeg doba i, koliko god to teško bilo i koliko god i mi kao roditelji ne bili dovoljno spremni ili obučeni za to, moramo da pokušamo da naučimo decu da bilo kakav nasilan vid ponašanja nije prihvatljiv”, rekla je Brnabić.
Brnabić je istakla da je važno na sistemski način pružiti podršku deci.
“Vlada Srbije će u budućnosti još više morati da se oslanja na rad i znanja organizacija civilnog društva, kako bi nas edukovali i kako bismo zajedno videli kako da adekvatnije odgovorimo na ovakve stvari”, rekla je Brnabić.
Podsetila je da je u decembru 2021. godine napravljen protokol o saradnji sedam ministarstva, kako bi se zajednički radilo na tome da se napravi platforma koja će biti prva nacionalna platforma za učenike, nastavnike i roditelje, sa ciljem da se smanji nasilje nad decom, ali i vršnjačko nasilje i da se uvede veći red u osnovne i srednje škole.
To je, podsetila je, platforma “Čuvam te” koja, dodala je, na jednom mestu danas integriše sve potrebne aspekte temeljne prevencije i alate za suzbijanje nasilja koje uključuje decu, bilo kao žrtve ili kao počinioce nasilja.
Navela je da je samo u prvoj godini rada platforme “Čuvam te” obukama na platformi pristupilo više od 44.000 korisnika što, dodala je, pokazuje koliko je ova tema važna.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić je rekla da svi nadležni organi i institucije treba da deluju koordinisano i udruženo, kako bi se obezbedila bolja bezbednost dece i njihova veća zaštita od nasilja.
Navela je da nas “sve uvek duboko potrese svaka dečija suza”, a naročito sudbina dece čija je bezbednost narušena i da zato o ovoj temi treba u svakoj prilici razgovarati, kako bismo deci obezbedili kontinuiranu podršku i zaštitili ih od svih oblika nasilja, eksploatacije i zlostavljanja.
“Zaštita dece i njihova bezbednost je prioritet svih državnih organa. Ovo je tema koja zahteva stalnu pažnju svih nas. Deca su naša budućnost i zato je svaki korak u unapređenju njihovih prava i zaštite, kao i briga o njima, korak ka izgradnji boljeg i naprednijeg društva”, istakla je Kisić.
Podsetila je da je Vlada Srbije 2020. godine donela Strategiju za prevenciju i zaštitu dece od nasilja 2020-2023. godine, a da je ove godine usvojila i novi Opšti protokol za zaštitu dece od nasilja, koji uključuje nove pojavne oblike nasilja, kao što su digitalno nasilje i dečiji rad.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil je rekao da je Amber Alert sistem nastao pre više od 25 godina i da se dokazao kao veoma delotvoran u pronalaženju dece.
Istakao je da taj sistem pokreće urgentniji mehanizam i da je pomogao da se u roku od 72 sata deca vrate svojim porodicama, te da je njegova delotvornost oko 97 odsto.
“Srbija je podjednako jedinstvena kao i sve druge države, međutim, problemi koji se pojavljuju i u Srbiji i SAD nisu jedinstveni. To su problemi koji su zajednički na globalnom nivou i samim tim treba naći rešenja i sprovesti ih. Želim da potvrdim posvećenost Vlade SAD da pomogne Srbiji da uspostavi Amber Alert sistem”, rekao je Hil.
Osnivač Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić je ukazao na važnost uvođenja Amber Alert sistema, navodeći da je tokom 2021. godine taj sistem u Americi pokrenut 254 puta, od čega su 252 puta imala srećan kraj, to jest nestala deca bila su pronađena. To, istakao je, govori o važnosti takvog sistema i opravdanosti želje da on zaživi i u našoj zemlji.
Jurić je naveo da će na današnjoj konferenciji, između ostalog, biti reči o onlajn bezbednosti dece što je, dodao je, veliki problem, ne samo u Srbiji, nego na globalnom nivou.
Izneo je podatak da su svaka peta tinejdžerka i svaki deseti tinejdžer delili svoje nage fotografije na internetu, kao i da 39 odsto mladih misli da je to potpuno normalno.
Naveo je da je zabeležen nagli porast deljenja fotografija i videa koji prikazuju seksualno zlostavljanje dece i dodao da se broj takvih deljenja povećao u odnosu na 2019. godinu za 77 odsto i da su žrtve u najvećem broju slučajeva bile devojčice između 11 i 13 godina.
Jurić je rekao da su u 96 odsto prikupljenog i prijavljenog sadržaja gde se seksualno zlostavljaju deca to uglavnom devojčice i dodao da su neke od žrtava imale manje od godinu dana.
U okviru konferencije “Bezbednost i odgovornost 2022” biće održano više panela, tokom kojih će govoriti visoko kvalifikovani stručnjaci iz zemlje i sveta, a nakon zvaničnog otvaranja, usledila je prva panel diskusija pod nazivom “Unapređenje sistema potrage za nestalom decom: Amber Alert sistem alarmiranja javnosti o nestanku dece”.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.