BEOGRAD – Premijerka Ana Brnabić istakla je danas, na plenarnoj sednici Nacionalnog konvetna o Evropskoj uniji, da će vlada nastaviti dijalog sa organizacijama civilnog društva, a kao osnovne fokuse u narednom periodu navela vladavinu prava, borbu protiv korupcije i medije.
Brnabić je rekla da joj smeta stalni narativ nepoverenja koji dolazi od organizacija civilnog društva i da je potpuno jasno da vlada želi da bude partner.
“Za jednu vladu koja je inicirala takvu vrstu dijaloga, koja sedi na sednicama mesečno dva ili tri sata, kandiduje važna pitanja, sluša civilno društvo, čini mi se da taj stalni narativ pravi ogradu koja je tu da bi se to nepoverenje dalje podgrevalo. Taj dijalog će se nastaviti i zahvaljujem se na tome”, poručila je Brnabić predstavnicima civilnog sektora.
Ona je istakla da vladavina prava ostaje u fokusu, dodajući da je plan da se do kraja februara usvoje neophodni zakoni za koje je Venecijanska komisija dala pozitivno mišljenje.
Brnabić je kazala da je napravljena radna grupa za izradu nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, posle čega će uslediti donošenje akcionog plana.
“Sutra je prvi sastanak te radne grupe. Ona treba da bude inkluzivna. Plan je da strategija bude završena do juna 2023. godine”, rekla je Brnabić.
Ona je dodala da se kasni sa implementacijom medijske strategije, ističući da je zbog toga formirano Ministarstvo za telekomunikacije i informisanje, kako bi se ubrzalo donošenje zakona.
“Verujem da ćemo uskoro imati prve nacrte zakona”, istakla je Brnabić.
Ona je dodala da bi volela da se na sednicama Konventa razgovara i o pitanju nove energetike politike i zaštite životne sredine.
Odgovarajući na kritike koje dolaze iz civilnog društva, da javne rasprave ne treba da budu “zgusnute”, a da treba ubrzati proces donošenja zakona, Brnabić je objasnila da je to “kao kad odete kod frizera i kažete – ošišajte me tako da mi kosa izgleda duže”.
Kada je reč o kritikama na Predlog zakona o unutrašnjim poslovima, Brnabić je kazala da to što se organizacije pozivaju na ekološke proteste kada kritikuju zakon, pokazuje da je taj zakon u redu, jer, tokom tih protesta upotrebe sile nije bilo.
“Očigledno je da MUP ne želi ni u kakvoj situaciji da upotrebi silu. Kažete da gušimo građansku neposlušnost. Ne mogu da se saglasim sa vama. Bilo je protesta koji su zatvarali međunarodni putni pravac, pa se ništa nije desilo, osim što smo pozvali na sastanak i zamolili da se sklone”, rekla je Brnabić.
Ona je navela da su druge zemlje drugačije reagovale u tim situacijama i koristile vodene topove, bojevu municiju, a Srbija nije upotrebila silu.
Govoreći o usaglašavanju sa spoljnom politikom Unije, Brnabić je podsetila da Srbija šest godina nije dobila izveštaj o skriningu za poglavlje 31 koje se tiče upravo te teme.
“I danas neke države članice EU govore da morate da se uskladite sa spoljnom politikom EU, a iste drzave nisu želele da usvoje ni izveštaj o skriningu. To nije partenrski stav i nije u redu. I kada otvorimo poglavlje 31, to usklađivanje treba da bude postepeno”, rekla je Brnabić.
Ona je podvukla da Srbija nije neutralna po pitanju agresije Rusije na Ukrajinu, dodajući da se naša zemlja uskladila sa svim preporukama, deklaracijama rezolucijama i EU i UN koje osuđuju tu agresiju.
“Politički mi smo se u potpunosti odredili, tu poziciju ćemo čuvati i štititi. Do sada smo argumentima uspevali da steknemo neko razumevanje”, rekla je Brnabić i u tom smislu zahvalila ambasadoru Emaneulu Žioferu i delegaciji EU u Srbiji.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.