Brnabić: Obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica

BEOGRAD – Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, obraćajući se na sednici Odbora za obrazovanje, kazala je da sednica sa jednom tačkom dnevnog reda – blokade fakulteta, nije sazvana iz političkih razloga, već da bi se sagledalo sve što se dešava u poslednja dva i po meseca i kakav uticaj blokade imaju na studente, njihove porodice, ali i konsekvence po državni sistem visokog obrazovanja.

Brnabić je istakla da obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica, već da je obrazovanje nadpolitička tema i naglasila da je autonomija univerziteta ne samo ustavna kategorija, već je i apsolutna svetinja za ovu vlast i državu. „Na ovoj sednici ne samo da nemamo pravo, već ni nameru da se mešamo i utičemo na autonomiju univerziteta. Jasno je pravo studenata da iskažu svoje nezadovoljstvo, čak je i dobrodošlo u parlamentarnoj demokratiji kakva je Srbija da se izjasne, potiču promene u društvu.

Za svako demokratsko društvo je ovo dobro, normalno i prirodno, ali s druge strane, svako od nas pojedinačno mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu pravo i slobode drugih građana oko nas“, poručila je Brnabić. Predsednica parlamenta je navela da u Srbiji ima oko 268.000 studenata od kojih je 230.743 na državnim univerzitetima, a od tih 230.743 studenata 102.413 je budžetskih. Brnabić dodaje da je oko 17.000 onih koji imaju obezbeđeno mesto u studentskim domovima. „Problemi o kojima moramo da razgovaramo jesu šta će se desiti sa studentima na budžetu, onima koji imaju pravo na dom, kada zbog blokada koje su, kako ja smatram, nezakonite, ti studenti izgube pravo da budu budžetski i izgube pravo na dom. Koliko njih neće moći da nastavi studiranje“, upitala je Brnabić.

Pita i koliko ima porodica koje ne mogu da priušte svojoj deci studiranje na drugi način i daje primer samohrane majke iz Ivanjice, koja ima dvoje dece, a jedno od njih je student. „Ta mlada osoba može biti samo student ako je na budžetu i u domu, ako izgubi godinu neće moći više da studira. Koliko ima takvih porodica“, istakla je. Navodeći da u ovom trenutku postoji velika naklonost prema plenumima koji su, kako primećuje, suprotni zakonu, Brnabić kaže da i imaju pravo da postoje.

„Ali, ko razmišlja o ostalim porodicama i studentima čije se studiranje ugrožava blokadama iza kojih su stali određeni dekani, rektori. Kada oni izgube mogućnost da studiraju jer nisu mogli da polažu ispite jer im je neki plenum zabranio ko im je onda kriv, da li plenum, fakultet, dekan, rektor, Vlada Srbije, Ministarstvo prosvete, Narodna skupština koja se stara o primeni zakona, a u ovom trenutku imamo kršenje dva i po meseca oba zakona i o visokom obrazovanju i studentskom organizovanju“, rekla je Brnabić.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: