BEOGRAD – Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Željko Brkić izjavio je danas da je sve spremno za početak nove školske godine, kao i da su deca bezbedna.
“Deca treba da se posvete učenju i onome čemu škola i boravak u školi služe, da otvore svoje umove i da intelektualno napreduju. Mi ćemo, sa naše strane, uraditi sve da takav ambijent i sačuvamo”, rekao je Brkić za Tanjug. On je naveo i da su uprave škola postale svesnije bezebdnosnih problema i izazova, te da će određeni broj njih uvesti video-nadzor i ograditi školska dvorišta.
Govoreći o prvom danu škole, Brkić je rekao da će sutra, 1. septembra, u svim školama u Srbiji biti prisutni policajci pre, tokom trajanja i nakon završetka nastave. “Svi načelnici policijskih stanica i komandiri policijskih ispostava su napravili konkretne, pojedinačne planove za svaku pojedinačnu školu. To znači da će svaki policijski službenik imati jasno definisane, konkretne zadatke”, naveo je Brkić.
Precizirao je da će svaki policajac biti u obavezi da ostvari kontakt sa dežurnim nastavnikom, kao i da će imati zadatke na šta treba da obrati pažnju u samoj školi, za vreme velikog odmora, ali i nakon završetka nastave. Kada je reč o OŠ “Vladislav Ribnikar”, u kojoj se 3. maja dogodilo masovno ubistvo, državni sekretar MUP-a je naveo da će od sutra u obe smene biti prisutna četiri policijska službenika opšte nadležnosti, tri policijska službenika saobraćajne policije i dva policijska službenika kriminalističke policije.
Istakao je da MUP ima dovoljan broj policijskih službenika za obezbeđivanje škola u celoj Srbiji. “Ne dovodi se u pitanje naše angažovanje. Mi smo već sada spremni za početak školske godine. Jasno smo definisali obime angažovanja za svaku pojedinačnu školu. Imaćemo policijske službenike sve vreme trajanja nastave i to ni na koji način neće poremititi naše redovno funkcionsanje”, poručio je Brkić.
On je dodao da je sprovedena obuka za 5.800 policijskih službenika i 200 oficira policije kako bi oni na najbolji način komunicirali sa decom i zaposlenima u školi, kao i da bi prepoznali bezbednosne rizike koji se mogu pojaviti i da na njih odreaguju na adekvatan način. Naveo je da će učenici osnovnih škola, u okviru projekta “Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo”, imati posebne časove kako bi se povećalo njihovo poverenje u policiju.
Učenici od 1. do 4. razreda će imati jedan školski čas posvećen sadržaju koji se odnosi na bezbednost dece u saobraćaju i u vanrednim situacijama, dok će učenici od 5. do 8. razreda, u trajanju od 90 minuta, imati čas tokom kog će se upoznati sa prevencijom vršnjačkog i diigtalnog nasilja. Brkić je istakao da MUP prati štetan sadržaj na Internetu, te da je bilo pojedinačnih slučajeva glorifikacije majskih zločina, a pogotovo onog iz OŠ “Vladislav Ribnikar”.
“Na svaki pojedinačni događaj je policija vrlo efikasno i brzo reagovala. Otkrili smo 87 krivičnih dela, od kojih se 58 tiču dela ugrožavanja sigurnosti, a ostala se odnose na krivično delo izazivanje panike i nereda”, rekao je sagovornik Tanjuga. On je naglasio da je polovina tih dela izvršena u prvih 10 dana nakon tragedija, dodavši da je u tom periodu registrovano 60 krivičnih dela.
“Nakon toga je država pokazala da se takvim stvarima ne može igrati”, poručio je Brkić. Govoreći o kontroli držanja oružja i uslova u kojima se ono drži, državni sekretar MUP-a je naveo da je, nakon majskih zločina, podneto 1.025 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 189 krivičnih prijava, kao i da je oduzeto 9.783 komada oružja.
Kada je reč o streljanama, Brkić je naveo da je u 100 kontrolisanih objekata naloženo 178 mera, kao i da su podneta četiri zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, te da je oduzeto osam komada oružja. “Republika Srbija je bezbedna zemlja. Određeni događaji, a posebno zločini koji izazivaju veliku pažnju javnosti i ponekad prenaglašeno izveštavanje medija, izazivaju efikat moralne panike. Statistički podaci govore suprotno”, poručio je Brkić.
On je naveo da statistički pokazatelji MUP-a, a pogotovo poslednjih 10 godina, nesumnjivo pokazuju da je u Srbiji došlo do smanjenja kriminaliteta. Brkić je rekao da najveći broj članova društva poštuje propisana pravna pravila, a da je najmanje onih koji ih ne poštuju, bez obzira na pretnju sankcijama. “Mogu sasvim odgovorno da kažem da je pravni poredak Republike Srbije stabilan i da su građani Republike Srbije bezbedni”, zaključio je državni sekretar MUP-a.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.