BLOG – Tokom poslednjih nedelja, u Blogu sam sa vama delio aktivnosti koje sam imao u okviru Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.
Sada kada sumiramo prethodnu godinu, mogu sa ponosom da kažem da am sa vojim kolegama uspeo da realizujem 90% predviđenog budžeta za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo! Ukupan budžet Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo za 2021. godinu iznosio je sedam milijardi dinara.
Imali smo nekoliko konkursnih linija koje su bile namenjene lokalnim samoupravama, koje se pre svega odnose na podizanje kvaliteta života u seoskim sredinama. Programom zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta za teritoriju AP Vojvodine u 2021. godinu opredeljena su značajna sredstva za jedinice loklane samouprave i to za uređenje kanalske mreže u funkciji odvodnjavanja poljoprivrednog zemljišta, uređenje atarskih puteva i postupak komasacije.
U kreiranju budžeta vodili smo smo se motivom „domaćinskog poslovanja“ i na osnovu toga uveli smo nove mere, koje do sada nisu bile u godišnjim programima i to: Melioracija degradiranih šuma, za ovu meru smo opredelili 25 miliona dinara, zatim, mera Prerada voća i povrća, za koju opredeljujemo, isto tako, 25 miliona dinara, kao i mera Nabavka žive divljači, na koju ide 19.6 miliona dinara. Pored novih mera, budžetom smo, u odnosu na pretprošlu godinu, planirali i veći iznos sredstava za sledeće namene: Podizanje nivoa efikasnosti protivgradne zaštite, Nastavak postupaka komesacije, Rekonstrukcija ribnjaka i podizanje novih, Pošumljavanje novih površina, Unapređenje rasadničke proizvodnje, kao i nove konkurse za vodne objekte u javnoj svojini (izlazeći u susret zahtevima lokalnih samouprava, Sekretarijat će konkursom sufinasirati izradu projektno-tehničke dokumentacije, kako bi JLS bile što spremnije za program Vlade Republike Srbije „SRBIJA 2025“ kojim su predviđene značajne investicije u ovaj sektor, a čiji je preduslov spremna tehnička dokumentacija). Pored navedenog, dodao bih još i početak projekta Automatskog sistema odbrane od grada na području radarskih centara Bajša i Samoš čime će se protivgradna odbrana na teritoriji AP Vojvodine u potpunosti automatizovati.
Agrarna politika koju zastupamo i kojom se vodimo u fokusu ima mladog čoveka kao nosioca dominantnih društvenih vrednosti, odnosno kao buduću društvenu snagu i važan društveni resurs sadašnjosti. Poslednjih godina, tačnije od 2016. godine kada je samo 20 odsto mladih koristilo sredstva Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, došlo je do zaokreta u agrarnoj politici sekretarijata prema selu, što je rezultiralo i kreiranjem novih podsticajnih mera, namenjenih isključivo mladim ljudima.
Sama aktuelna situacija u vezi sa epidemijom, dovela je do delimične migracije, gde se jedan broj mladih ljudi, zajedno sa svojim porodicama, okreće selu, povratku na selo, pa čak i otpočinjanju sopstvenog biznisa. U tom smislu, naš prioritet je da se podrži nova generacija mladih poljoprivrednih proizvođača, kroz sagledavanje specifičnih izazova sa kojima se suočavaju mladi ljudi kada zakorače u sektor poljoprivrede, a sve sa ciljem motivisanja istih da ostanu da žive i da rade na selu, stvarajući sebi i svojim porodicama nova radna mesta. Moramo konkretno mlade ljude stimulisati da se bave poljoprivredom, time će indirektno ostati na selu da žive od svog rada. Naša konkursna linija koja se odnosi na početnu pomoć za poljoprivrednike, a koja se ogleda u “start-up” podstaći će, sasvim sam siguran, mlade da ostanu na selu, a samim tim ćemo i uticati na ujednačavanje ruralnog razvoja i sprečiti iseljavanje iz sela.
Sekretarijat za poljoprivredu je kroz svoj program ruralnog razvoja poseban akcenat stavio na proizvode sa dodatom vrednošću, subvencionišući preradu u sektoru mesa, mleka, voća, povrća, grožđa, uljanih kultura, začinskog i lekovitog bilja, pčelinjih proizvoda i gajenih vrsta gljiva. Budžetom za 2021. godinu za Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo će pomoći unapređenju organske poljoprivredne proizvodnje u Vojvodini. Za tu namenu su predviđena sredstva za nabavku opreme za organsku proizvodnju u visini od 10 miliona dinara. Doneli smo i Akcioni plan razvoja organske poljoprivredne proizvodnje u AP Vojvodini za period od 2020 do 2025. godine. To je akt od izuzetnog značaja za jasno definisanje pravca razvoja organske poljoprivredne proizvodnje u AP Vojvodini i predstavlja osnovu za unapređenje i prilagođavanje mera podrške proizvođačima, kao vid dugoročne institucionalne podrške u cilju osnaživanja ove proizvodnje i podizanja površina pod organskom proizvodnjom. Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo angažovao je Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu za izradu Akcionog plana.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.