Bogata izdavačka delatnost Arhiva Vojvodine u 2024. godini: Izdate 94 publikacije

NOVI SAD – Arhiv Vojvodine je uz pomoć sredstava Ministarstva kulture, Pokrajinske vlade i Grada Novog Sada, realizovao niz izdavačkih projekata tokom 2024. godine.

U prethodnom periodu Arhiv je pokazao izuzetnu posvećenost u očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa, kao i u stalnim naporima na unapređenju izdavačke delatnosti, realizujući 94 publikacija u saradnji sa uglednim institucijama i izdavačima.

Posebno se ističe rad koji je Arhiv približio ostvarenju značajnih ciljeva – promocija znanja, umetnosti i kulture.
Ova delatnost obuhvata naučne monografije, sabrana dela, zbornike, elektronske knjige i kataloge, kako bi se široj javnosti omogućio pristup značajnim istorijskim i pravnim dokumentima i izvorima. Kroz bogat program objavljenih dela, izdavaštvo je uspešno povezalo tradiciju i savremene tokove, postavljajući nove standarde u radu.

Elektronska izdanja i digitalizacija
Savremeni trendovi digitalizacije integrisani su u izdavačku delatnost Arhiva. Posebno se ističu dvojezične elektronske publikacije poput „Ministarstvo vera i prosvete Kraljevine Ugarske” i „Torontalska županija”, koje osvetljavaju istorijske i pravne aspekte Habsburške monarhije.

Ove knjige nude analitičke preglede dokumenata i podstiču istraživanja u oblasti obrazovanja, prava i društvenih struktura.

Istorijske i kulturne teme
Arhiv je objavio niz značajnih publikacija, kao što su „Advokatska komora Vojvodine”, „Jugoslovenski monarhisti i partizani u mađarskom listu Delvidek 1942–1943.”, „Međunarodne izložbe i arhitektura spektakla: srpski i jugoslovenski paviljoni 1889−1941“.

Foto: Arhiv Vojvodine

Zbornici poput „Srpsko vojničko groblje u Alžiru” i „Srpsko-slovačke kulturne veze i nacionalni identiteti” ističu multikulturne odnose i saradnju, kao i značaj očuvanja kolektivnog sećanja.
Međuinstitucionalna i međunarodna saradnja
Arhiv Vojvodine aktivno gradi i razvija saradnju sa uglednim institucijama kao što su Matica srpska, Advokatska komora Vojvodine i Izdavačka kuća Prometej, ali i međunarodne odnose sa saradnicima iz Slovačke, Rusije i Indonezije.

Publikacije poput „Srbi u Belogorju i Rusiji” i „Prijateljstvo preko okeana: Stane Pavlič” afirmišu međunarodnu saradnju i ističu važnost kulturne diplomatije.

Ova izdanja osvetljavaju istorijske veze i jačaju kulturne odnose među narodima.

Promocija i dostupnost
Objavljene publikacije predstavljene su na promocijama, izložbama ili putem poklona (Vreme darivanja) kako bi šira javnost bila upoznata sa njihovim izdanjima i značajem arhivske delatnosti.

Većina naslova dostupna je i u elektronskom formatu na zvaničnom sajtu arhiva, što doprinosi većoj pristupačnosti istorijskih dokumenata istraživačima i zainteresovanim čitaocima.

Vrednost izdavačke delatnosti
Izdavačka delatnost Arhiva Vojvodine spaja očuvanje tradicionalnog nasleđa sa savremenim pristupima digitalizaciji. Dvojezične publikacije i elektronska izdanja šire domet arhivske građe i podstiču njenu internacionalizaciju.

Objavljene knjige i zbornici doprinose očuvanju nacionalnog identiteta, istorijske svesti i multikulturne baštine. Sva izdanja Arhiva Vojvodine štampana su ćiriličnim pismom, a pojedina izdanja su na engleskom, slovačkom, arapskom jeziku.

Zbornici kao što su „Srpsko-slovačke kulturne veze” ili „Srpsko vojničko groblje u Alžiru” podsećaju na značaj saradnje i poštovanja istorijskih vrednosti.

Monografije i analitički inventari, dokumentuju i obogaćuju naučna istraživanja i pružaju jedinstven uvid u istorijske, pravne i društvene procese. Digitalna dostupnost publikacija omogućava njihovu širu upotrebu u akademskoj zajednici.

Novi standardi u izdavaštvu
Arhiv Vojvodine postavio je nove standarde u objavljivanju istorijskih i kulturnih sadržaja. Zahvaljujući saradnji sa prestižnim institucijama, izdavačka delatnost dobila je na značaju kao oslonac naučnih istraživanja i promocije kulturnog nasleđa.

Izdavačka delatnost Arhiva Vojvodine predstavlja primer uspešnog povezivanja tradicije, nauke i savremenih tehnologija. Kroz svoju bogatu produkciju, Arhiv ne samo da čuva istorijsko nasleđe već i promoviše kulturne i naučne vrednosti širom sveta, postavljajući temelje za buduće generacije istraživača i čitalaca.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: