logo transparend vojvodina uzivo

Blizu milion dinara za pećinački KC

PEĆINCI –  Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama izdvojio je blizu milion dinara za kulturno-umetničke, obrazovne i zabavne programe Kulturnog centra „Pećinci“ koji će biti realizovani do kraja godine.

Vršilac dužnosti direktora KCP Slobodan Stanković potpisao je ugovore o realizaciji četiri projekta u okviru kojih će biti održani: serija edukativnih predavanja, mjuzikl za decu, muzičke radionice za decu i seminar u oblasti scenskog stvaralaštva.

„Do kraja godine očekuje nas premijera mjuzikla za decu i mlade „Alisa u zemlji čuda“, dok ćemo u decembru biti domaćini rukovodiocima dramskih sekcija iz čitave Vojvodine u okviru Seminara za scensko obrazovanje i vaspitanje dece i mladih koji organizujemo u saradnji sa Savezom umetničkog stvaralaštva amatera Vojvodine i Zavodom za unapređivanje i vaspitanje u Beogradu. Pored toga što smo scensko stvaralaštvo oživeli u našoj sredini, pogotovu među decom, ove godine najmlađi će imati priliku da se upoznaju i sa istorijom našeg kraja“ – rekao je Stanković.

Publika će biti u prilici da uživa u seriji pedavanja o znamenitim ženama Kupinika u okviru istoimenog projekta čiji je koorinator arheolog Muzejske jedinice KCP – Muzej Kupinik, Perica Odobašić.

„Cilj nam je da ukažemo na značaj određenih vladarki, odnosno supruga srpskih vladara, u političkom i javnom životu Srbije u periodu od druge polovine 15. veka do polovine 16. veka, sa posebnim osvrtom na doprinos kulturnom nasleđu odabranih žena tokom ovog perioda. Ovako zamišljen projekat u sebi nosi i poziv na multikulturalnu toleranciju, s tim da se bavi trima vladarkama koje su različitog etničkog porekla: Barbara Frankopan iz Hrvatske, Angelina Branković iz Albanije i Jelena Jakšić iz Vojvodine, Srbije. Ciljna grupa projekta jesu učenici višeg ciklusa razreda u osnovnim školama i učenici srednje Tehničke škole, kako bi deci rano bila uvedena načela rodne ravnopravnosti“ – izjavio je Odobašić.

Najmlađi iz svih 15 naselja opštine upoznaće se sa upotrebom klasične muzike u mjuziklima u okviru projekta „Zajedno u ritmu na selu – Klasična muzika i mjuzikl“ čiji je koorindator Branislava Trufunović.

„Već petu godinu zaredom realizujemo ovaj projekat sa ciljem upoznavanja najmlađih osnovaca sa klasičnom muzikom i njenom širokom primenom. Želimo da ukažemo na značaj klasike za opšte obrazovanje i razvoj ličnosti, a još jedan od ciljeva jeste i bogaćenje zvučnog fonda i upoznavanje sa instrumentima. Specifični ciljevi projekta su ove godine vezani za upoznavanje sa formom mjuzikla, s tim da je Kulturni centar Pećinci poslednje dve godine realizovao više mjuzikala u okviru rada Dramske sekcije, vodili smo se mišlju da afirmacijom forme mjuzikla u školama, navedemo decu da se aktivno uključe u rad Kulturnog centra na kokreaciji ove forme“ – kazala je Trifunović.

Resorni sekretarijat i ove godine izdvojio je značajna sredstva za realizaciju kulturno-umetničkih, obrazovnih i zabavnih programa pre svega za decu i mlade, a sve projekte sufinansira pećinačka lokalna samouprava.

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.