Blatina i u čaši i na slikarskoj četkici

Vinoreli Mire Kovačević, slike za čije se stvaranje umesto klasičnih slikarskih boja koristi vino, u sebi nose svu nežnost vina sjedinjenu sa izborom isto tako nežnih motiva: preovlađujući motivi su žene, u velikom izražajnom i stilskom spektru.

Slikarka koja je završila beogradsku Akademiju lepih umetnosti u klasi profesora Dušana Otaševića odlučila je da se posveti ovom putu kojim se ređe ide i da usavrši zahtevnu i zanimljivu tehniku vinorela. Nakon nekoliko godina istraživanja i učenja, deo njenog portfolija su aktovi, portreti, figure, a odnedavno i etikete za vina, a proces učenja, po njenim rečima, još uvek traje.

Mira Kovačević ispričala je za Vino & Fino da je na ideju da počne da se bavi ovom izazovnom tehnikom – u kojoj nikada nema garancija kako će vinorel izgledati posle tri ili šest meseci ili više godina, jer je vino nepostojana i “prevrtljiva” boja! – na putu kroz vinsku Hercegovinu u kojoj je uživala u svojoj omiljenoj blatini.

– Želela sam da radim nešto što će me izdvojiti od drugih slikara. Dugo sam istraživala šta bi to moglo biti. Na jednom putovanju u Hercegovinu uživala sam nekoliko dana i onda mi se upalila lampica – slikaću vinom. Pomislila sam – ovo je ono što mi treba, nova energija i nova inspiracija. I tako sam počela da slikam vinom, u želji da nešto promenim u svom radu i da radim nešto sasvim novo za mene. Prvi vinorel sam napravila mužu za rođendan i tada sam videla da to mogu da radim i dalje. Vinorel podseća naoko na akvarel, ali je jako različit od njega. Sa svakim novim radom učila sam nešto novo i sada sam već nekoliko godina duboko u tome – govori Mira Kovačević.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.