Blagodatni oganj: Čudesni znak vere

Crkva Hristovog groba u Jerusalimu, svake Velike subote pred pravoslavni Uskrs, okuplja hiljade vernika koji žele da budu svedoci vanvremenskom čudu.

Blagodatni oganj, božanski plamen za koji se veruje da se spontano pojavljuje (pali) na Hristovom grobu, okuplja hiljade vernika koji dolaze da posvedoče prizoru duhovnosti i jedinstva.

Ovaj sveti događaj, koji se bez prekida održava više od 1.200 godina, još od 4. veka, simbolizuje Hristovo vaskrsenje i božansku svetlost. Grčki pravoslavni patrijarh ulazi u Edikulu, moli se i izlazi sa Blagodatnim ognjem, koji se munjevito prenosi među okupljenima. Za pravoslavne hrišćane, to je dokaz nepokolebljive vere, trenutak kada božansko postaje opipljivo.

Blagodatni oganj (grč. Ἃγιον Φῶς – Hagion Fos, srp. Svetlo Vaskrsenja) predstavlja jedno od najvažnijih i najmističnijih čuda pravoslavnog sveta.

Ceremonija silaska Svetog ognja

  1. Crkva Hristovog groba se prethodno temeljno pregleda i zapečati, da bi se osiguralo da ne postoji skriveni izvor vatre.

  2. Jerusalimski patrijarh (iz Grčke Pravoslavne Crkve), u pratnji jermenskog episkopa, ulazi u Edikulu – malu kapelu unutar crkve koja obuhvata Hristov grob.

  3. Nakon molitve u potpunoj tami, iznenada se pojavljuje plavičasti plamen, koji patrijarh koristi da zapali sveće.

  4. Plamen se prenosi među narod – prenoseći plamen, pale se hiljade sveća, a oganj se prenosi i u druge pravoslavne zemlje, uključujući Srbiju, Rusiju, Grčku i Gruziju.

Zašto se održava? Blagodatni oganj potvrđuje uskršnju poruku nade i obnove, ujedinjujući vernike širom sveta. Njegovo neprekidno trajanje kroz vekove govori o njegovoj duhovnoj snazi i odzvanja u dušama ljudi u svetu gladnom čuda.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: