Penzionisani admiral opisao je ostrvo kao „strateški rudnik zlata za Sjedinjene Države“
Plan bivšeg i budućeg predsednika SAD Donalda Trampa da preuzme Grenland od Danske „nije luda ideja“, rekao je bivši vrhovni komandant NATO-a u Evropi Džejms Stavridis. Međutim, on je odbacio mogućnost vojne intervencije, umesto toga zalažući se za ekonomski angažman kao sredstvo za jačanje veza sa regionom.
Penzionisani admiral je opisao Grenland kao „strateški rudnik zlata za Sjedinjene Države“, ističući njegovu lokaciju i obilne prirodne resurse.
– Nalazi se na samom vrhu severnog Atlantika. On štiti prilaze našoj zemlji, Atlantskom okeanu, tako da je geografski veoma važan – rekao je Stavridis, dodajući da je region bogat retkim mineralima i verovatno ima ogromna nalazišta nafte i gasa.
– I to je ogromna, ogromna kopnena masa. Tri puta je veći od Teksasa – rekao je on, dodajući da je Grenland „skoro bolji posao od Aljaske“.
– I evo mog stava. Već smo skoro kupili Grenland. Skoro smo ga kupili u isto vreme kada smo kupili Aljasku, još 1860-ih. Dakle, to nije luda ideja – dodao je on.
Bivši komandant NATO-a odbacio je upotrebu „vojne sile za napad na Grenland ili Dansku“, tvrdeći da bi SAD trebalo da se usredsrede na ekonomski angažman kako bi se suprotstavile ruskom i kineskom uticaju u regionu.
– Mogli bismo da uradimo strašno mnogo u smislu poslovanja, investicija, izbacimo Ruse, izbacimo Kineze i veoma blisko sarađujemo sa Grenlandom – rekao je on, naglašavajući da Grenland „ne mora da postane 51. država“.
Tramp je prvi put izneo ideju o kupovini Grenlanda 2019. godine, što su danski i grenlandski zvaničnici brzo odbili. On je oživeo tu ideju prošlog meseca, opisujući vlasništvo nad arktičkim ostrvom kao „apsolutnu neophodnost“ za bezbednost SAD.
Premijer Grenlanda koji se zalaže za nezavisnost Mute Egede odbacio je mogućnost prodaje ostrva, ali je u petak rekao da je „spreman da razgovara“ sa Trampom.
Iako je Danska odbacila Trampov predlog, Kopenhagen je navodno izneo mogućnost povećanja američkog vojnog prisustva na Grenlandu, koji već ima američku bazu.
Kao samoupravna danska teritorija od 1979. godine, Grenland postepeno teži većem suverenitetu. Ostrvo trenutno ima svoju vladu, ali Danska zadržava kontrolu nad spoljnim poslovima i odbranom.