Bivša industrijska ulica, a danas jedna od najpoželjnijih za stanovanje: Radnička (FOTO/VIDEO)

NOVI SAD – Radnička ulica jedna je od najstarijih u Novom Sadu i jedna je od retkih koja je još pod kaldrmom.

Do kraja 60-tih godina 20. veka, industrijska zona Novog Sada nalazila se uglavnom u tadašnjem širem centru.

U Radničkoj ulici nalazili su se „Kabel“, „Albus“, Danubius“, „Idol“ i „Kartonaža“. Sa modernizacijom i širenjem Novog Sada stare fabričke hale su ispražnjene i preseljene na druge lokacije. Industrijski objekti mahom su srušeni, da bi ustupili mesto stambenoj gradnji i pratećim sadržajima.

Na mestu nekadašnje fabrike „Kabel“ izgrađen je SPC „Vojvodina“, odnosno SPENS.

Foto: Istorijski arhiv Grada Novog Sada

Predratna fabrika „Albus, sve do izmeštanja u industrijsku zonu, nalazila se u ovoj ulici.

Zgrada u kojoj je bio smešten „Albus“ predstavljala je najupečatljiviji primer skromne domaće industrijske arhitekture.

Foto: Istorijski arhiv Grada Novog Sada

Fabričkim kompleksom dominirala je ulazna kula, koja je masivnim zidom bila spojena sa industrijskim postrojenjem rebrastih svodova.

Na mestu nekadašnje fabrike keksa „Danubius“ podignuta je zgrada Zavoda za zaštitu prirode sa muzejem.

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je stručna ustanova koja obavlja poslove zaštite prirode i prirodnih dobara na teritoriji AP Vojvodine.

Na površini od 800 m2 smeštena je stalna prirodnjačka postavka koja prikazuje bogatstvo biološke i geološke raznovrsnosti naše Zemlje, a u toku godine smenjuju se različite tematske postavke.

Prirodnjačkom izložbom dominira lobanja sa kljovama runastog mamuta (Mammuthus primigenius), izvađena 1947. godine iz korita reke Tise kod Novog Bečeja.

Najstariji eksponat predstavljen je sa dva primerka beloglavog supa (Gups fulvus) iz 1910. godine sa Obedske bare.

Muzej je otvoren svakodnevno i zbog zanimljive postavke i eksponata, trebalo bi ga posetiti.

U susednom objektu, nakon velikog požara u kojem je uništena zgrada Radničkog univerziteta, smešten je njihov pravni naslednik – Novosadski otvoreni univerzitet. Osim njih, u ovom objektu smešten je i “Novosadski dečiji kulturni centar”.

U okviru svojih aktivnosti Novosadski dečiji kulturni centar razvija programe u okviru likovne i dramske sekcije.

Kroz realizaciju programa – Kulturna stanica „Mlin“ „Novosadski dečiji kulturni centar“, došlo je do uključivanja u mrežu kulturnih stanica u Novom Sadu, što je od posebnog značaja.

U nizu kulturnih sadržaja, Novosađanima je verovatno najpoznatija multimedijalna Manifestacija kulture i obrazovanja dece uzrasta od 4 do 14 godina – Raspustilište,.

Raspustilište je osnovano 1983. godine i od tada se u kontinuitetu realizuje do danas, kroz čitav niz umetničkih i edukativnih sadržaja i susreta sa književnicima, glumcima, pevačima…

Takođe, u ulici se nalazi i jedna od najvećih novosadskih osnovnih škola, „Đorđe Natošević“, a glavni đački ulaz je upravo iz Radničke.

Ime nosi po jednom od prvih srpskih pedagoga i pedagoških pisaca Đorđu Natoševiću.

Izgradnja škole je započeta 1953. godine, a kako je građena u etapama, završena je 1955. godine.

Na uglu Radničke i Stražilovske ulice, smeštena je Osnovna muzička škola „Josip Slavenski“.
Škola ima 5 stručnih veća, (za klavir, gudačke instrumente, duvačke instrumente, stručno veće za harmoniku, i stručno veće za teorijske predmete), 540 učenika, 50 profesora i mnogostranu saradnju sa muzičkim institucijama, predškolskim ustanovama i osnovnim školama u Novom Sadu.

Svoje mesto u ovoj ulici našao je i Vrtić „Vilenjak“.

Vrtić je otvoren 2015. godine, a u njemu su smeštena deca od 6-12 meseci, jasleni uzrast 1-3 godine i deca od 3 godine do polaska u školu.

Zbog blizine centra, šetališta na Keju, osnovne škole i vrtića, Radnička ulica dodatno je dobila na atraktivnosti i postala jedna od najpoželjnijih za život u Novom Sadu.

Poslednjih godina, ova ulica doživljava svoju transformaciju, budući da se u njoj zidaju novi stambeni objekti, čijom izgradnjom će biti završen proces preobražaja iz industrijske u stambenu četvrt.

Bez obzira na novogradnju, ova ulica zadržala je svoj šarm i duh proteklih vremena, koji se najviše ogleda u kaldrmi i krošnji starih platana. Zbog drvoreda koji se proteže duž cele Radničke ulice sa obe njene strane, kada drveće olista stvara se svojevrstan „zeleni tunel“, koji usput pravi i debelu hladovinu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.