PEĆINCI – Najnovija knjiga u izdanju Narodne biblioteke u Pećincima “Novinarska nova” Dragane Ćatić, književnice, novinarke i saradnice Pećinačkih novina, predstavljena je pećinačkoj publici u Kulturnom centru 24. maja, a u okviru manifestacije “Dani opštine Pećinci”.
Knjiga je nastajala godinama, od priča, ponajviše iz Srema, o ljudima i događajima koje su, umesto da nestanu u moćnom zaboravu, ostale sačuvane zahvaljujući još moćnijem stvaralačkom peru kako bi osvetlile izvestan period kulturnog i društvenog života i u njemu neprolazne vrednosti života, ljubavi, tradicije, dobrote. Priče su pune optimizma a zanimljive, pitke ali ne plitke, intrigantne a istinite, i tako sadašnjim generacijama novinara i pisaca osvetljavaju istinu da medijske priče nastale na granici “crne hronike”, kriminala, nemorala i laži, možda donose trenutnu slavu i pažnju javnosti, ali odnose sve ostalo, pa i ljubav i život.
Na pitanje saradnice KC-a Branislave Trifunović, koja je vodila program, o tome gde i kako je nalazila inspiraciju za priče sabrane u knjizi, Dragana Ćatić je kratko odgovorila da je inspiracija svuda oko nas, ali je i uporedila nekadašnje i sadašnje novinarsko i književno traganje za atraktivnim ljudima i događajima.
“Nekada su novinari o zanimljivim ljudima i događajima mogli da čuju na ulici, za kafanskim stolom ili bilo gde, danas se za njima traga na internetu, a u budućnosti – možda će novinari i književnici imati “pomoć” veštačke inteligencije da pronađu prave teme. Kako će to izgledati teško je i zamisliti, neka im je Bog u pomoći” – rekla je autorka Dragana Ćatić.
Na promociji je pročitan i deo priče o Aleksandru Mandiću, poslaniku Skupštine Vojvodine. Za sve koji Mandića poznaju kao mladog, obrazovanog, modernog čoveka, bilo je pravo iznenađenje priča o njemu kao čoveku koji od sremačke tradicije i tradicionalnih nacionalnih i porodičnih vrednosti ne odustaje ni po koju cenu. Ta, i mnoge druge priče uveravaju nas da jedino izgradnja karijere i stvaranje porodice na čvrstom temelju tradicije obećavaju stabilnost, a sve ostalo je kao zidanje kuće na pesku ili živom blatu.
O knjizi je veoma nadahnuto govorila i lektorka Biljana Cukavac. Ona je, između ostalog, rekla:
“U knjizi “Novinarska nova” ja, pre svega, očitavam ljubav i, samim tim, toplinu. Iz svake priče, iz svake fotografije iskri se ljubav prema knjizi, prema poeziji, književnosti i umetnosti uopšte, čitanju, pisanju, prema bližnjem, prema isticanju pozitivnosti i beleženju dobrih primera, humanosti, prema našoj bogatoj baštini, starinama koje čine naš identitet, prema tradiciji, kulturi sećanja, prema starim zanatima. Smatram da ljubav predstavlja vrhunsko osećanje kojim je Bog blagoslovio čoveka i da je potrebno da takva osećanja gajimo što više i da ih maksimalno koristimo u svojim odnosima sa drugima. Izdvajam stoga ljubav, kao okosnicu svega što knjiga nudi. “Novinarska nova” sublimira ljubav i isijava ljubavlju i, rekla bih, da ljubav predstavlja prevashodnu vrednotu knjige. Potom se očitavaju ostale vrednosti, kao što su poštovanje, značaj učitelja, porodice, prijatelja, upornost, milosrđe, širina duše. Redovi su ispisani dušom, ali i radošću da se ne prepusti zaboravu ono što čini suštinu čoveka i svrhu postojanja ljudi.”
Na kraju promocije, koja je ostavila dubok utisak na prisutne, pitali smo direktorku Narodne biblioteke Nevenu Naić kako je doneta odluka o ovom izdavačkom poduhvatu.
“Svakako je zadatak Biblioteke da podiže pisce iz naše opštine. Izdavanjem ove knjige mi smo, zapravo, obogatili zavičajnu zbirku, bio je to osnovni motiv što smo se odlučili za izdavanje knjige “Novinarska nova”. Pre nekoliko meseci smo se Dragana i ja dogovorile, nekako je sve brzo i glatko proteklo. Knjigu smo tek nedavno stavili na čitanje, a nadam se da će posle promocije čitanost biti odlična, što knjiga svakako zaslužuje. A pošto u njoj ima i nemalo priča o ljudima koji ovde žive, biće to biser naše zavičajne zbirke” – kazala nam je Nevena Naić.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.