Biosens institut: Novi dom za naučnike

NOVI SAD – Nova zgrada Biosens instituta počela je da dobija svoj konačni izgled, a čitav objekat trebalo bi da bude završen i useljiv pre kraja ove godine.

Izgradnja ovog objekta na kraju ulice Dr Zorana Đinđića, između zgrade PMF-a i Đačkog igrališta počela je u maju 2021. godine.

Konstrukcija objekta je završena, u toku su završni radovi na fasadi i zastakljivanju, a do kraja 2023. godine objekat će biti potpuno opremljen i spreman za potrebe Biosens instituta.

Foto: Vizualizacija/EuroCons Group
Šta će se raditi u ovoj zgradi i čime se bavi Biosens institut?

BioSens je istraživačko-razvojni institut za informacione tehnologije biosistema osnovan 2015. godine i pionir je digitalne transformacije poljoprivrede u Srbiji. Od osnivanja smešten je kao „podstanar“ zgrade Rektorata u Novom Sadu.

Istražujući naučne i tehnološke granice primene IT-a u poljoprivredi, Institut teži da srpskom, ali i svetskom poljoprivrednom sektoru pruži vrhunska digitalna rešenja kako bi se uz manje investicija ostvarili veći prinosi. Ukratko, naprednom tehnologijom do veće efikasnosti u poljoprivredi.

Osim poljoprivrede, Biosens koristi i obučava druge da koriste nanotehnologiju i u drugim oblastima.

Tako su sredinom prošle godine upravo u prostorijama Biosens instituta mladi istraživači iz Srbije obučavani da primenjuju nanomaterijal za dijagnostiku i nadgledanje lečenje raka.

Novi objekat trebalo bi da obezbedi 150 radnih mesta. BioSens trenutno broji 120 naučnika, a cilj je da ih bude više od 200, uz prateće osoblje.

Foto: Vizualizacija/EuroCons Group
Zbog čega je ovaj objekat jedinstven za Novi Sad?

Nova zgrada sadrži gumene nosače koji će apsorbovati svaki potres zemljišta, ma koliko mali on bio, kako bi zgrada ostala izolovana od spoljnih uticaja.

Na Institutu će se raditi sa osetljivom mikroskopskom opremom, razvijaće se mikro i nano tehnologija, osetljivi senzori i slični uređaji.

To znači da je potrebna apsolutna preciznost, što će ovi „seizmički izolatori“ i omogućiti, kako će smanjiti direktan prenos vibracija iz okoline.

Ova građevina od 6.500 kvadratnih metara, u najvećoj meri sačinjena od betona i čelika, ima, uz prizemlje, na strani do nasipa dva, a na suprotnoj četiri sprata.

Unutrašnjost će sadržati laboratorije, čiste sobe, radni prostor za zaposlene, ali i za eksterne korisnike, sale za predavanja, kantinu sa pratećim prostorijama, sanitarne, tehničke i pomoćne prostorije, kao i natkriveni parking.

Objekat je deo projekta „Antares“, vrednog 28 miliona evra, od kojih je sedam miliona evra izdvojeno za objekat Biosensa u Novom Sadu.

Foto: Vizualizacija/EuroCons Group

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.