NOVI SAD – U okviru programskog luka Dunavsko more Fondacije “Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022”, na Štrandu ispod Mosta slobode otpočele su aktivnosti među kojima i projekat “Biofabrika” udruženja građana “Reaktor”.
Cilj akcije je čišćenje plaže i vođenje interdisciplinarnih razgovora sa publikom i umetnicima, kako bi se skrenula pažnja na važnost reciklaže jednokratne plastične ambalaže i strategije odlaganja smeća.
Projekat “Biofabrika” predstavlja umetničku produkciju u obliku eksperimenata koji obrađuju nov, biorazgradiv i održiv materijal – SKOBI, koji bi mogao biti alternativa u očuvanju životne sredine.
“Materijal je SKOBI, skraćenica za “Simbiotsku kulturu bakterija i kvasaca”, nastaje putem fermentisanja crnog ili zelenog čaja. Ta celuloza je kao žele, ima takvu teksturu da može da se osuši posle određenog perioda i dobija se tekstura poput kože, i od tog može da se napravi ambalaža”, objašnjava Adrien Ujhazi, umetnička direktorka projekta “Biofabrika”.
Gošća otvorene akcije je bila nezavisna kustoskinja Zeren Oruc iz Turske, koja se najviše bavi temama ekologije i zaštite životne sredine.
“Ono što ovde želimo jeste da pokažemo da umetnost nije smo kreiranje nekog proizvoda, već i konverzacija koja poziva na delanje”, kaže Zeren Oruc.
I tako je i bilo. Podeljeni u nekoliko grupa, umetnici su razgovarali s volonterima i usput bili vredni.
“Mi smo sakupljali ovo manje smeće, koje ne stigne da se skupi, kako bi učinili od Štranda lepše mesto. Usput smo pričali o umetnosti i kakvu ulogu ona ima što se tiče ekologije”, kaže Ana Marija Radosavljević, volonterka.
Rezultati akcije biće izloženi u obliku video izložbe u centralnoj galeriji “Šok zadruga” 26. jula, dok će se otvoreni razgovor u okviru izložbe održati 29. jula u istom prostoru.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.