Biljke koje nam mogu pomoći da letovanje prođe bez problema

Putovanje bez mučnine, sunčanje bez crvenila i opekotina, normalno varenje.

Sve to značajno utiče na kvalitet letovanja. U „Tajnama bilja“, Momčilo Moma Antonijević, novinar i narodni travar, otkriva kako da izbegnemo zdravstvene probleme na godišnjem odmoru koristeći prirodne lekove.

Svi se radujemo odlasku na letovanje, ali već na samom putu, mnogi se suočavaju sa mučninom tokom vožnje. Kod tih takozvanih bolesti putovanja, kod mučnina izazvanih vožnjom, đumbir je jedan od najboljih lekova, naglašava Momčilo Antonijević.

– Neka istraživanja sprovedena u Indiji pokazuju da đumbir deluje podjednako jako kao neki sintetički lekovi. Tako da svima koji pate od ove vrste problema savetujem da pre putovanja popiju šolju čaja od đumbira – dodaje narodni travar.

Idealna kombinacija je mešavina đumbira i nane, a može da se koristi i suvi, ali i sveži đumbir. Za jednu šolju čaja potrebno je svežeg đumbira veličine palca. Isecka se, stavi u hladnu vodu, pusti da provri. Kada provri, doda se kašičica suvog lista nane. Poklopi, ostavi da stoji dvadesetak minuta, procedi i popije toplo.

– Ovo treba uraditi 45 minuta do pola sata pre puta i piti polako u malim gutljajima. Može da se doda i limun, a može da se napravi i limunada za one koji ne vole tokom leta da piju tople napitke. Mogu da narendaju đumbir i pomešaju ga sa sveže isceđenim limunom i vodom, dodaju malo seckane nane i da im to bude napitak koji će tokom putovanja piti – savetuje Antonijević.

Pošto đumbir ima malo ljutkast ukus, za decu se preporučuje matičnjak. Matičnjak je dobar i za one koji putuju avionom jer je ujedno i anksiolitik. A matičnjak pored dece mogu da koriste i trudnice.

Sprej za kožu posle sunčanja

Za sve one koji su malo preterali sa boravkom na suncu i pocrveneli postoji idealan sprej koji će im posle pola sata do sat vremena ukloniti crvenilo.

Sprej se pravi od 50 mililitara mirisne vodice lavande i isto toliko mirisne vodice matičnjaka. U to se dodaje malo glicerina koji vezuje vodu za našu kožu.

Matičnjak i lavanda deluju snažno protivupalno na našu kožu i koriste se protiv različitih iritacija kože i opekotina.

Aloja

Aloju ne treba nositi na put, već se bere kada se dođe na more, napominje Momčilo Antonijević, pošto je ona sukulentna biljka koja uglavnom raste na Mediteranu.

– Lekovitost ima biljka starija od tri godine. I lekovite su aloja vera i aloja arborescens – napominje narodni travar.

Kada odsečemo list, idealno bi bilo da ga zamotamo u vlažnu krpu i ostavimo da odstoji na mračnom mestu jedan dan. Sutradan će imati mnogo više biogenih stimulatora. Skine se kožica sa lista i ispod se nalazi providan gel.

– Osim što se koristi protiv različitih vrsta opekotina i zaceljivanje različitih vrsta rana, aloja je lekovita i za unutrašnju upotrebu. Obnavlja sluzokožu želuca, pomaže ljudima koji pate od gastritisa i različitih oboljenja – ističe Antonijević.

Hiperpigmentacija

Žuti cvetići smilja u sebi kriju eterično ulje koje izuzetno dobro deluje na kožu i pomaže kod problema sa hiperpigmentacijom koja je izazvana preteranim sunčanjem.

Potrebno je da u 100 mililitara nekog nosećeg ulja (recimo nerafinisano suncokretovo ulje) dodate 20 kapi eteričnog ulja smilja i 10 kapi eteričnog ulja semena šargarepe.

Nanosi se dva puta na dan na vlažnu kožu, a preporučuje se da se posle mazanja ne izlazi iz kuće.

List masline i lovora

Kada krenemo sa mora, možemo da ponesemo list masline koji je odličan lek za borbu protiv visokog krvnog pritiska, protiv bolova u kostima i mišićima.

Lovor obavezno treba nabrati jer osim što je odličan začin, on je idealan lek za kašalj.

U dva decilitra vode se ubaci šest listova lovora i pusti da vri na tihoj vatri 10 minuta, poklopljeno. Posle tog vremena dodaje se šest kašika šećera i kuva dok se on potpuno ne otopi.

Ostavi se da se ohladi i u to iscedi jedan limun. Sirup se procedi i uzima se po jedna supena kašika tri puta dnevno da se umiri kašalj.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.