U zvono će se udariti 12 puta kako bi se označio početak 2022. godine, jer se projekat restauracije tornja koji časovnike ima sa sve četiri strane privodi kraju.
Ijan Vestvort, član tima mehaničara koji će se pobrinuti da se Big Ben čuje u novogodišnjoj noći, rekao je:
“To je ikona, verovatno najpoznatiji sat na svetu, a to što smo imali u rukama svaku maticu i vijak je ogromna privilegija. Biće prilično emotivno kada se sve završi, biće tuge što je projekat završen, ali i sreće što smo ga vratili u rad, i što je sve ponovo pokrenuto”, dodao je Vestvort.
Zvonjenje 31. decembra takođe će biti poslednja prilika kada će udarac biti izveden pomoću privremenog mehanizma.
Tokom protekle četiri godine, toranj i mehanizam za čuveni sat, kao i zvono u njemu prošli su najveći projekat popravke i konzervacije u svojoj 160-godišnjoj istoriji. Toranj je bio je prekriven skelama poslednje četiri godine.
Mehanizam, koji je sveukupno težak jedanaest i po tona, u celini je uklonjen sa tornja visokog 96 metara i odnet u radionicu stručnjaka za istorijske satove sa kupolom kompanije “Cumbria Clock Compani” gde je više od 1.000 komada pažljivo očišćeno i popravljeno.
Kako je skela uklonjena poslednjih meseci, pojavio se pogled na obnovljenu originalnu boju lica sata.
Kada je crna boja uklonjena sa brojčanika otkriveno je da je prvobitno bila obojena u tamnoplavu boju poznatu kao pruska plava.
Sat je dizajniran i postavljen 1859. godine sa ciljem da se napravi najtačniji javni sat na svetu.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.