Biblioteka jednog novosadskog fakulteta druga je po veličini u AP Vojvodini

NOVI SAD – Naši fakulteti, pored toga što obrazuju mlade, mogu se pohvaliti raznim drugim drugim aktivnostima i sadržajima.

Tako malo ko zna da, Filozofski fakultet pored toga što je jedan od fakulteta-osnivača Univerziteta u Novom Sadu, u svom sastavu poseduje biblioteku koja je po veličini druga biblioteka na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.

Biblioteka Filozofskog fakulteta osnovana je kada i sam fakultet, u junu davne 1954. godine. Biblioteka, tada kada je osnovana, ustrojila je postojeću formu koju prati i dan danas.

Od 1954. godine Biblioteka Filozofskog fakulteta obuhvata Centralnu biblioteku i secijalizovane publikacije za svaki smer, odnosno seminarske biblioteke.

Na sajtu Filozofskog fakulteta stoji da je brigu o Biblioteci Filozofskog fakulteta preuzeo Bibliotekački odbor, osnovan u decembru iste godine i kojeg su činili profesori – akademici.

Centralna biblioteka preuzela je brigu o svim drugim postojećim seminarskim bibliotekama Filozofskog fakulteta i ta odluka je doneta 1955. godine.

U prvim godinama rada Biblioteka Filozofskog fakulteta imala je pored Centralne biblioteke još šest seminarskih biblioteka koje nisu bile samo za odseke društveno-humanističkih nauka, kao što je to danas reč, već i biblioteku za matematiku i fiziku koje su činile jedan odsek.

Naime, u vreme kada su se u Novom Sadu stvarali prvi fakulteti, nisu svi imali uslove da se odmah otvore niti su mogli svi biti podignuti odjednom. Prirodno-matematički fakultet, na kome sada studenti izučavaju matematiku i fiziku, osnovan je tek 1969. godine. Do tada je redovna praksa bila da se časovi studenata matematike i fizike održavaju na Filozofskom fakultetu.

Tada su postojali odseci, kao i seminarske biblioteke za te odseke: odsek za južnoslovenske jezike, odsek za istoriju, katedra za engleski jezika i književnosti, smer nemačkog jezika i kljiževnosti, kao i odsek za fiziku i matematiku.

Najstarija univerzitetska i druga po veličini biblioteka

Biblioteka Filozofskog fakulteta vremenom se uvećavala, zajedno kako su se i osnivale nove katedre na Filozofskom fakultetu, pogotovo katedre za filozofiju, sociologiju i psihologiju.

Danas Biblioteka Filozofskog fakulteta broji preko 550.000 publikacija.

Foto: Ilustracija (Pixabay/AhmadArdity)

Biblioteku Filozofkog fakulteta danas čine Centralna bilbioteka sa još 17 seminarskih biblioteka: seminarska biblioteka Odseka za anglistiku, filozofiju, germanistiku, hungarologiju, istoriju, medijske studije, pedagogiju, psihologiju, romanistiku,  rumunistiku, rusinistiku, slavistiku, slovakistiku, sociologiju, srpski jezik i lingvistiku, kao i srpsku i komparativnu književnost.

Biblioteka je takođe deo elektronskog bibliotečko-informacionog sistema sa katalogizacijom – „COBISS“.

Biblioteka Filozofskog fakulteta pored velikog broja knjiga poseduje legate, stare i retke knjige, domaće akademske i strane publikacije.

Pod najstarijom knjigom ove fakultetske riznice vodi se knjiga štamapana 1586. godine u Veneciji pod nazivom „Opera di Marco Marvlo Da Spalato“ književnika Marka Marulića koji je živeo u periodu od 1450-1524 godine.

Foto: Wikimedia Commons

Biblioteku karakteriše stručnost osoblja, sistematičnost, veliki broj dostupnih knjiga iz polja društveno-humanističkih nauka, kao i veliki broj časopisa, enciklopedija, rečnika i udžbenika.

Čitavo ovaj opus čini Biblioteku Filozofskog fakulteta drugu biblioteku po broju publikacija na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine, kao i najstariju i najveću visokoškolsku biblioteku na Univerzitetu u Novom Sadu.

Iznad Biblioteke Filozofskog fakulteta, samo je Biblioteka Matice sprske, koja kao jedina biblioteka na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine, broji milionska izdanja sa preko 4.000.000 knjiga.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.