Bez panike! Šta uraditi ako vam je prtljag na aerodromu oštećen ili izgubljen

Vrteška za prtljag se zaustavlja, ali vi i dalje stojite tamo bez kofera – odmah nakon “propuštenog leta” najgori scenario za svakog putnika. Ali da li to nužno znači da nikada više nećete videti svoj prtljag? U 95% slučajeva odgovor na ovo pitanje je ne. Saznajte sada šta možete da uradite ako vam se izgubi kofer, koje zahteve za odštetu imate i koji su saveti za opušteno putovanje sa koferima.

Ukoliko vam je kofer oštećen odmah prijavite

Milan Popović, advokat, ističe za “Novo vikend jutro” na televiziji Pink, da su ovakve i slične situacije regulisane zakonom o obligacionim i osnovama svojinsko pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju Montrealskom konvencijom, kao i opštim uslovima svake pojedinačne avio kompanije.

-Postoji hijerarhija između akata, opšti uslovi poslovanja moraju da se kreću u okviru zakona. Kada govorimo o Er Srbiji, oni su propisali da ukoliko naiđete na vaš oštećen kofer imate rok od sedam dana da im se obratite, a bilo bi najbolje odmah. Ukoliko vam prtljag kasni, onda je to rok od 21 dan. Ukoliko se probiju ti rokovi uvek postoji mogućnost tužbe u roku od dve godine- naveo je Popović.

Oni koji su načinili štetu su dužni i da vam nadoknade

Advokat objašnjava da je u praksi prilično teško dokazivo šta je bilo u koferu i koliko vredi, a to važi za sve pokretne stvari.

-Načelno, avio kompanije zahtevaju od svojih putnika da se dostave računi za sve stvari koje su se nalazile u tom koferu i onda će, navodno, oni ispuniti svoju obavezu i platiti. Oni koji su načinili štetu su dužni i da vam nadoknade. Vrlo često građani nemaju sve te račune kod sebe za sve te stvari, to je apsolutno normalno. Čak i da imate račune to nije dokaz da se to nalazilo kod vas u koferu, to će biti dokaz da ste vi to kupili. Da li ste vi to otuđeili, uništili ili ga niste spakovalito je posebno pitanje. Propisani su određeni paušalni iznosi koje avio kompanije procenjuju. Ukoliko niste zadovoljni sa cifrom koju vam ponude uvek imate mogućnost sudskog postupka, gde ćete vi to dokazivati.

Putnik u svakom momentu može da odustane od putovanja, uz određene posledice

Advokat Popović se dotakao i turističkih agencija koje ne žele da vrate novac u slučaju vanrednih situacija, kao što su požari koji su zahvatili mediteranske zemlje.

-Zakon o obligacionim odnosima, u delu u kojem se govori o ugovoru o organizovanju putovanja, navodi se da putnik u svakom momentu može da odustane od putovanja, uz određene posledice. Ukoliko ste ranije odustali od puta agencija će imati manje troškove, a ukoliko ste bliže putu odustali oni će imati pravo na veće troškove. Načinili ste im troškove. Što se tiče ovakvih situacija, to su opravdani, objektivni razlozi koji i da su postojali u momentu zaključenja ugovora s agencijom predstavljali bi takve razloge da putnik ne zaključi ugovor. Onda organizator putovanja ima samo stvarne troškove, realne troškove koje moraju da dokažu da su imali kako bi se od vas naplatili. Postoji mogućnost i da putnik odustane u toku samog putovanja. Onda ako imamo opet objektivne razloge, putnik ima pravo na povraćaj novca. Ukoliko ste uplatili 10 dana, a bili ste pet, imate pravo na povraćaj polovine. Ako ne žele mirnim putem da vrate novac ili smanje cenu uvek postoji mogućnost sudskog postupka.

Da se to desilo u Srbiji prvo bi im bio određen pritvor

O neprijatnoj sceni iz Tunisa, koja je poslednjih dana preplavila društvene mreže, bruji cela Srbija, ali i region, a advokat ističe da je to neopravdano ponašanje turista, te da su sebi napravili krivični postupak.

-Da se to desilo u Srbiji primenom Krivičnog zakonika Srbije, prvo bi im bio određen pritvor jer kod nas nemaju stalno prebivalište i postoji mogućnost bekstva. A dalje bi se vodio krivični postupak, samo bi se videlo da li je to krivično delo nasilničko ponašanje u zavisnosti od posledica na telu tih radnika recepcije u hotelu, može da bude lakša ili teža telesna povreda. Prilikom zaključivanja ugovora s agencijom potrebno je da detaljno urede uslove puta, kako i uslove smeštaja. Ukoliko se razlikuju uslovi u ugovoru i oni koji su na terenu, vi ćete lako moći da u sudskom postupku dokazati da postoji razlika i dobijete naknadu štete za takvo postupanje koje je suprotno ugovoru koji ste zaključili- savetuje advokat.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.