Beli kontejneri za staklo na ulicama grada

NOVI SAD – Na ulicama grada nedavno su se pojavili beli kontejneri u obliku zvona, namenjeni za odlaganje staklene ambalaže. Iz JKP „Čistoća” navode za naš list da je planirano postavljanje ukupno 50 takvih posuda, što, napominju, predstavlja prvi korak ka uvođenju primarne separacije, ali i korak ka čistijem Novom Sadu.

Projekat se realizuje na osnovu Memoranduma o razumevanju koji je u decembru prošle godine Grad potpisao s Nemačkom agencijom GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit), NALED-om (Regionalni tehnički sekretarijat mreže za povoljno poslovno okruženje u Jugoistočnoj Evropi) i Društvom za postupanje sa ambalažnim otpadom „Sekopak” d.o.o iz Beograda. Nadležni navode da je cilj tog dokumenta realizacija projekta „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” i formiranje sakupljačke mreže za staklenu ambalažu, kao i brzo postavljanje odgovarajućih kontejnera.

Flajeri uz račun „Informatike”

Građani će flajere s informacijama u vezi s odlaganjem staklene ambalaže dobijati uz račune objedinjene naplate JKP „Informatika“, a u gradskoj „Čistoći” najavljuju da će uskoro biti objavljene i tačne lokacije kontejnera “zvona”. Ta mesta su, kažu, odabrana na osnovu istraživanja o tome gde je najveća potreba za postavljanje takve vrste kontejnera.

Nadležni napominju i da je reč o pilot-projektu primarne separacije, te da se nadaju proširenju kapaciteta.

– Ovaj projekat usmeren je na ostvarivanje zajedničkog cilja potpisnica, a to je unapređenje sakupljanja i adekvatni tretman staklene ambalaže, razvijanje biznis modela primenljivog za Grad Novi Sad, te promovisanje značaja primarne selekcije, reciklaže, kao i koristi koje takvi procesi imaju za zdravlje ljudi i očuvanje životne sredine – objasnili su u JKP “Čistoća”. – Veoma je važno da se građani uključe u akciju i pokažu odgovornost prema životnoj sredini, te su zato pripremljeni i flajeri sa podacima poput lokacija kontejnera, kao i informacijama šta se u njih može ubacivati.

Nije zgoreg napomenuti da je staklo sirovina koja se u potpunosti može reciklirati i pogrešno je smatrati ga otpadom. Iako se beskonačno može vraćati u proces reciklaže, staklo je materijal koji se na deponijama teško razgrađuje.

Osim u Novom Sadu, oko 150 “zvona” predviđeno je u Beogradu, kao i oko 600 u Nišu, Somboru, Kragujevcu i Varvarinu. Projekat je, inače, regionalnog karaktera i sprovodi se u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji, a pokrenula ga je Nemačka razvojna saradnja GIZ, sa operaterima iz tri države.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.