NOVI SAD – Danas je moguća slabija kiša, a temperatura će se kretati od 10 do 17 stepeni. Reklo bi se utorak kao i svaki drugi utorak, ali uvek možemo da uradimo nešto drugačije i napravimo da ovaj utorak bude sasvim drugačiji. Imamo nekoliko interesantnih predloga za vas za ovaj utorak.
Da li ste znali da je Galerija Matice srpske prvi muzej u Srbiji prilagođen bebama?
Posetite Galeriju Matice srpske i uverite se svakog utorka, kada je ulaz za roditelje sa bebama besplatan.
Pronađite umetnička dela i sadržaje u kojima ćete zajedno uživati, a pored izložbenih prostora Galerije na raspolaganju su vam Kutak za mamu i bebu sa foteljom za dojenje, prostorom za pripremu hrane i povijalicom za bebe, kao i Dečja soba specijalno opremljena za odmor, igru i kreativni užitak najmlađih.
Kao uspomenu na vašu prvu posetu Galeriji, na poklon dobijate radosnicu „Beba u Galeriji. Prvi koraci uz umetnost“, koja beleži i čuva dragocene uspomene prvih susreta sa kulturom i umetnošću.
Takođe, u Muzejskoj prodavnici GMS možete pronaći posebne Galerijske suvenire za najmlađe.
Možda je baš danas taj utorak kada ćete posetiti Galeriju Matice srpske i uživati sa bebama i decom.
U Srpskom narodnom pozorištu možete pogledati dve predstave:
- „Karmina burana“ koncertno izvođenje od 20:00 časova
- „Lutka sa kreveta broj 21“ od 21:00 čas
U Pozorištu mladih predstava „Gospođa Anštajn“ od 19:30 časova.
Priča o liku i delu Mileve Ajnštajn uklapa se u već poznati istorijski model koji možemo prepoznati i kod Kamij Klodel, Zelde Ficdžerald, te mnogih drugih značajnih ženskih figura u istoriji, žena čije delo, bilo da se radi o polju kulture ili nauke, natkriljuje figura priznatog (i poznatog) muža. Tema priznanja rada i istorijske uloge ovakvih žena sa punim pravom dobija sve veće interesovanje u naučnim i u umetničkim radovima, a drama „Gospođa Ajnštajn“ ovo takođe čini i to na zanimljiv način: istraživanjem (i dramskim razmaštavanjem) privatnog, intimnog života bračnog para Ajnštajn, čiji se zajednički napori i sukobi implicitno transponuju na širi društveni kontekst njihovog vremena, i ne samo njihovog. Tako primećujemo da se socijalna stvarnost kraja devetnaestog, odnosno prve polovine dvadesetog veka, provlači kroz dijaloge Mileve i Alberta, čime nam autorka (uz pomoć očigledno temeljno pripremljene istorijske građe) približava sve one poteškoće sa kojima je jedna naučnica morala da se suoči: od onih formalno-institucionalnih, kao što je nemogućnost redovnog višeg školovanja, do onih oličenih u sveprisutnom stavu šire javnosti koje žene a priori postavlja u poziciju majke. U „Gospođi Ajnštajn“ (naslovljenoj tako, bez sumnje, u svrhu preispitivanja perspektive koja i danas opstaje, a u kojoj se ova naučnica pre svega u javnom diskursu identifikuje kao funkcija – supruga čuvenog naučnika) ova dvojnost životnih uloga i osobina (naučni rad/majčinstvo, genijalnost/infantilnost) jedna je od glavnih tematskih linija, kroz koje se preispituje položaj žene i muškarca u društvu, priroda ljubavnih odnosa, te njihova neizbežna uzajamna veza.
Predstava „Frenki i Džoni“ u Velikoj sali NIS-a od 20:00 časova.
Sloboda Mićalović i Igor Djordjević u romantičnoj komediji kao „Frenki i Džoni“, rađenoj po istoimenom filmu sa Al Paćinom i Mišel Fajfer u glavnim ulogama.
O događaju:
„Nikada ne biraš ljubav. Ona bira tebe.“ To je priča o dvoje ljudi koji počinju život iznova, o prevazilaženju strahova da bi se stiglo do ljubavi.
Veče o muško ženskim odnosima u Gerila baru
Jedno od najsmešnijih i najinteresantnijih večeri u stend ap komediji je veče kada se priča o muško ženskim odnosima. Zato rezervišite sebi mesto i dođite večeras u Gerila bar od 20.30 časova.
Večeras će vas zasmejavati Mariana Aranđelović, glumica i komičarka iz Beograda (stručnjak za rasturanje brakova), Žarko Medar Cuba – jedini pametan (neoženjen), Dušan Varničić-otac blizanaca (spavao poslednji put kad je njegova žena bila trudna) i Nebojša Grujić (oženjen Sremicom).
Ulaznice po ceni od 800 dinara mogu se kupiti u Gerila baru, a sto se može rezervisati putem broja telefona 064 26 96 081.
U novosadskoj Sinagogi, sa početkom u 20:00 časova biće izveden oratorijum „Stabat Mater“ savremenog hrvatskog autora Bruna Vlaheka, a ulaz na koncert je slobodan.
Učestvuju:
Anja Papa (sopran),
Berislav Jerković (bariton),
Katarina Makević (klavir),
Davor Dedić (klavir)
Mešoviti hor Akademije za umetnost i kulturu u Osijeku
Dirigent: Antoaneta Radočaj-Jerković
Pojedine ulice će ostati bez struje. OVDE pogledajte koje!
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.