Begović: Uspešna saradnja sa kineskom biotehnološkom grupom BGI

TJENĐIN – Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, imala je priliku da u kineskom gradu Tjenđinu poseti BGI (Bi-Dži-Aj) grupu, koja je vodeća u oblasti biotehnologije i biomedicine.

Ona je istakla da saradnja sa ovom kompanijom uspešno traje već tri godine i da se prevashodno ogleda u pomoći tokom pandemije virusa korona, donaciji za dve laboratorije Vatreno oko u Nišu i Beogradu, kao i u osnivanju Centra za sekvenciranje genoma i bioinformatiku.

“Takvim centrom Srbija je uključena u sve nove tokove i ima šanse da se izbori sa izazovima koji nas čekaju u budućnosti. U centru se rade pre svega analize u oblasti zdravstva i personalizovane medicine. Cilj je da našim građanima obezbedimo najsavremenije metode lečenja, dijagnostike i prevencije pojave bolesti”, istakla je za Tanjug ministarka Begović.

Navela je da tehnologija čitanja DNK omogućava da identifikujete šta to u genomu jedne individue nije kako treba i što može dovesti do bolesti.

“Razvoj tehnologije nam može dati i odgovor na pitanje koji je to najbolji lek za datu osobu kako se ne bi gubilo vreme i kako bi tretman bio što efikasniji. Pomoću markera tj. promena koje čitamo u DNK materijalu, možemo reći, sa određenom verovatnoćom, da li pojedinac ima šanse i da razvije neku bolest i da kroz prevenciju delujemo da ne dođe do bolesti”, kaže ministarka.

Razvoj u oblasti DNK tehnologije, kako ističe ministarka, potpuno je promenio svet i Srbija je od samih početaka te tehnologije lider u širem regionu.

Napominje da je Centar za sekvenciranje genoma i bioinformatiku postao osnova za dalji razvoj tehnologije i primene iste u različitim oblastima života, poput medicine, poljoprivrede, energetike i zaštite životne sredine.

Ministarka Begović se nada da će BGI grupa biti među prvim kompanijama u novom Bio4 kampusu.

Tvrdi da je sledeći korak u saradnji otvaranje nove kompanije koja bi se bavila sintezom DNK i kako bi Srbija bila mesto iz koje će se izvoziti ova vrsta tehnologije.

“Srbija daje stimulativne mere kako bi privukli ovakve kompanije i postala vrlo bitna u istraživačko-razvojnim aktivnostima na mapi sveta u oblasti biotehnologiji, IT industrije i veštačke inteligencije”, rekla je Begović.

Potpredsednik BGI grupe Terens Sijong ističe da podržava srpsku nacionalnu strategiju za razvijanje biotehnologije i IT industrije.

“Razmatramo mogućnost da budemo prva kompanija u budućem Bio4 kampusu u Srbiji. U Beogradu imamo istraživački tim of 17 ljudi od kojih je osam iz Srbije, svi doktori nauka. Razmatramo i da povećamo naše kapacitete u Srbiji, otvorimo nove laboratorije i proširimo postojeće”, rekao je on.

Naveo je da su u Centru za sekvenciranje genoma i bioinformatiku u Beogradu započeli program obuke lokalnih naučnika o virusu korona.

“U Tjenđinu istražujemo pojavu raka u ranoj fazi kako bismo preventivno delovali i kako kancer ne bi narušio zdravlje ljudi. Prevencija je mnogo važnija od samog lečenja u ranoj fazi pojave raka. Snažno verujemo u to”, napominje Terens Sijong.

Nada se da će rezultati ovih istraživanja dovesti do bolje medicinske zaštite i u Srbiji.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.