Begović: Italija najveći saradnik Srbije na polju inovacija

BEOGRAD – Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, ocenila je danas na Inovacionom forumu Italija-Srbija, da je upravo Italija najveći saradnik Srbije na polju inovacija, što je potvrdilo i veliki broj projekata u okviru programa Horizont 2020.

„U poslednjih sedam godina, imali smo prilike da vidimo na stotine projekata vezanih za inovacije, nauku. Tokom analize podataka iz ovog programa jedna zemlja se istakla kao najveći saradnik Srbije i to je upravo Italija“, rekla je Begović na panelu Srbija-Italija: Ucrtavanje novog puta za saradnju u tehnološkim inovacijama.

Begović je navela da Srbija i Italija na nivou nauke i istraživanja imaju vrlo prirodnu i intenzivnu saradnju. “U nauci smo se već našli, a to verovatno ima veze sa senzibilitetom, kulturom i drugim socijalnim kontaktima”, rekla je ona i ocenila da Srbija i Italija tesno sarađuju u oblasti nauke. Dodala je da kada govorimo o razvoju inovativnih startap kompanija, možemo uočiti dve njihove vrste.

“Postoji inovacioni ekosistem koji nastaje iz akademije i onaj koji nastaje u društvu”, rekla je ministarka, navodeći da je cilj Srbije da se pojača transfer tehnologija. „Imamo mnoštvo sjajnih ideja, koje najčešće završavaju u publikacijama, a treba da razvijemo mehanizme podrške kako od tih inovacija doći do proizvoda na tržištu”, rekla je Begović.

Ministarka je navela da smo, pored mnogih ideja, veliki uspeh do sada postigli u informaciono-komunikacionom sektoru. “Sada pokušavamo da napravimo novi sistem za podršku inovacijama i izuzetno nam je važna saradnja sa zemljama sa kojima već imamo razvijenu naučnu saradnju, a najbolji primer za to je upravo Italija”, rekla je Begović.

Prema njenim rečima, Srbiji su iskustva italijanskog regiona Lombardija jako značajna, jer su oni snažni u transferu tehnologije od nauke ka privredi. “Ovo bi trebalo da nam bude fokus – imamo razgranatu infrastrukturu koja treba da počne da daje rezultate, a iskustvo inovacionog ekosistema Lombardije će nam biti od velikog značaja”, rekla je Begović.

“Treba učiti od najboljih i zato smo ovde, da ne bismo gubili vreme”, navela je ministarka i dodala da je budućnost u preplitanju IT-a, biotehnologije i prirodnih nauka. Rekla je da država treba da gradi osnovne principe ekosistema još od obrazovanja, kako bi se nove generacije navikle da očekuju velike promene i da se u njima snalaze. Zato je, kako je navela, jako bitno ulaganje, kako u infrastrukturu, tako i u razvoj ekosistema.

„Srbija jako puno ulaže u infrastrukturu, Naučno tehnološke parkove. Postigli smo veliki uspeh jer u njima više nema upražnjenih mesta. Uložili smo 53, a sada ulažemo još 70 miliona evra za proširenje postojećih NTP-ova i izgradnju novog industrijsko-tehnološkog parka“, rekla je ona i podsetila da je nedavno otvorena nova zgrada Biosens instituta.

Kazala je da su u Srbiji osnovani inkubatori na fakultetima da bi došli do svake ideje u celoj Srbiji. Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović je govorio o uspesima IKT i o infrastrukturnim projektima koji su u toku i koji su u planu, od otvarnja inovacionog multimedijalnog centra Ložionica u Beogradu na vodi do inovacionog distirkta u Kragujevcu.

Pozvao je sve da postanu partnerti Srbije u Kragujevcu i naveo da su rezulati izvoza IKT sektora prošle godine bili 2,7 milijardi, a da ove godine Srbija očekuje da bude i 3,8 milijardi evra. Antonio Ventreska, direktor Agencije za promociju trgovine Italije, govorio je o mogućnostima saradnje između italijanskih i srpskih preduzeća i inovatora i naglasio da je veoma važno upoznati svaki sloj Srbije, od mnogo koje ima, kako bi saradnja bila uspešna. Na skupu, koji su otvorili Begović, ambasador Italije Luka Gori i predsednik regije Lombardija Atilio Fontana, govorio je i Rafaele Kataneo, podsekretar za međunarodnu i saradnju sa EU Vlade regije Lombardija

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.