BEOGRAD – Situacija između Evropske unije i Rusije će eskalirati do određenog trenutka, ali zbog saradnje i budućnosti velikih sila mora doći do dogovora, ocenio je direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije Zijad Bećirović i poručio da Srbija treba da zadrži neutralnu poziciju zbog mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
– Predsednik Srbije je doneo mudru odluku koja je pozdravljena i u Vašingtonu i u drugim centrima moći, podržao je teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine i nije uveo sankcije Rusiji, kazao je Bećirović.
Om konstatuje da je dobro što Srbija nije uvela sankcije Rusiji zbog svojih ekonomskih interesa i podsetio da su, pored ostalih, i bliskoistočne zemlje zauzele neutralan stav po pitanju ukrajinske krize, te da nisu bile na strani Amerike sa kojom su tradicionalni saveznici.
– Međunarodni poredak se mora temeljiti na međunarodnom pravu koje je nažalost bezbroj puta kršeno, ali to pravo je posebno važno za male zemlje jer njih štiti, kazao je Behirović.
Na pitanje može li EU da “stopira” evropski put Srbije i povlačenje investicija, ukoliko ne uvede sankcije Rusiji, Bećirović ističe da je to malo verovatno, jer su svi centri moći prihvatili stav da je Srbija neutralna zemlja i očekuju da ona tu poziciju zadrži.
Bećirović ističe da Srbija mora da zadrži neutralnost zbog mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, gde ima ključnu ulogu.
– Više puta je predsednik Srbije naglašavao da ne želi ugroziti mir i stabilnost zemlje i u mnogim kriznim situacijama, a nema razloga da ne bude i ubuduće, pogotovo što je Srbija lider i u stranim investicijama, to je godišnji nivo od 4 milijarde eura investicija, s tim što za koju godinu to može biti 6 milijardi, naveo je Bećirović.
Odgovarajući na pitanje kako rusko-ukrajinska kriza otežava poziciju Srbije u dijalogu sa Prištinom i da li može iz ove situacije Priština da profitira, Bećirović kaže da se to neće dogoditi jer je Priština dugo opstruirala dijalog sa Beogradom i da se u međunarodno-diplomatskim krugovima to zna, te se sva odgovornost za blokadu dijaloga pripisuje njoj.
– U međunarodnim diplomatskim krugovima se zna da je Priština odgovorna za blokadu dijaloga. Napravljen je značajan napredak od strane Srbije u poslednjih deset godina. Ona se pre toga ništa nije pitala u vezi sa Kosovom, ni približno ovako, bila je samo objekt dešavanja, kazao je Bećirović.
Komentarišući politiku Zapada koji insistira da sve zemlje budu jednistvene u stavu u odnosu na rusko-ukrajinsku krizu, Bećirović navodi da je problem što Evropska unija ne zna da li će i kada doći do proširenja, te da stalno menja pravila i ima stroge kriterijume za članstvo, do te mere, kaže, da skoro odvrati države od tog procesa.
Ističe da su neke države poput Bugarske i Rumunije “preko noći” postale članice, a da Srbija i neke države regiona, u kojima je situacija, kaže, mnogo bolja dugo čekaju na to.
– Ključno za proces proširenja je da postoji politička volja da dođe do proširenja. Vi čak možete ispuniti sve te uslove i kriterijume koje od vas traže, ali ako nema političke volje u 27 država članica od toga nema ništa, ističe Bećirović.
On navodi da je rusko-ukrajinska kriza pokazala da je mir osetljiva kategorija u Evropi, ali i da je jednim delom Zapad odgovoran za ta dešavanja, jer nije dao odbrambene garancije Rusiji da je neće ugroziti Ukrajina.
– Nisu postigli taj dogovor i imamo sada ovu situaciju u kojoj se mora pronaći odgovarajuće rešenje, neka nova raspodela karata na međunarodnoj sceni gde će se videti ko ima kakav uticaj, kazao je Bećirović.
Bećirović ističe da ima smisla sada govoriti o proširenju Evropske unije, jer je taj proces važniji i od samog članstva i jer pokreće aktere u zemlji da ispune sve uslove kako bi se uredila država po međunarodnim standardima.
– Proces proširenja mobilizuje većinu aktera u državi, građana, da se ispune svi ti uslovi i da se napravi funkcionalna država, koja će biti po međunarodnim standardima, pogotovo zapadnih država, kazao je Bećirović.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.