Bećarijada u Turiji sve veća i lepša

BEĆARIJADA TURIJA

SRBOBRAN – Ljubitelji tamburaške muzike i bećarca imali su 18. maja u Turiji jedinstvenu priliku da uživaju u zvucima koji na najlepši način opisuju vojvođansku ravnicu i narod koji u njoj živi.

Festival pod imenom Bećarijada održan je u sportskoj dvorani ovog lepog sela, gde se u takmičarskom delu programa publici predstavilo pet tamburaških sastava, ali i deset vokalnih solista praćenih Tamburaškim orkestrom Radio televizije Vojvodine.

Ovo je bio drugi put da se Bećarijada održava od kako je obnovljena, ukupno peti put od njenog osnivanja. Takmičenje organizuje Kulturno-umetničko društvo “Turija”, na čijem je čelu mlada profesorica klarineta Teodora Mrkajić, koja je otvorila festival, sa zadovoljstvom najavivši prisutnima da je od 2025. godine uvedeno takmičenje vokalnih solista.

“Drago mi je što se i ove godine okupljamo u velikom broju, a još draže mi je što smo zbog velikog interesovanja pevača došli u priliku da unapredimo naš festival. Za one koji ne znaju, takmičenje je u Turiji osnovano 1995. godine, na inicijativu tadašnjeg predsednika KUD-a ‘Turija’, pokojnog Svetislava Srdanova Tatike, i takođe pokojnog gospodina Dušana Mihajlovića. Prošle godine, u čast tridesetog jubileja od osnivanja našeg KUD-a, mi smo ovo takmičenje obnovili. Ja se nadam da će ono da zaživi kroz godine, jer je bećarac zaista važan. Drago mi je da vidim veliki broj mladih učesnika, a i u publici, što mi daje nadu da će se moje nade ispuniti. Ono što je takođe važno istaći, je da radimo na tome da se Bećarac upiše na listu Nematerijalnog kulturnog nasleđa naše zemlje. Ako uspemo u tome, a pomažu nam neki dobri ljudi, verujem da će već na sledećem festivalu bećarac biti upisan na tu listu”, rekla je na otvaranju festivala Bećarijada, Teodora Mrkajić, nakon čega se zahvalila svima onima koji su pomogli njeno održavanje.
Takmičari su imali zadatak da izvedu po dve kompozicije, obavezno jedan bećarac, i još jednu pesmu po svom izboru. Tročlani stručni žiri u sastavu: dr Danka Lajić-Mihajlović – etno muzikolog sa Muzikološkog instituta SANU, Vesna Dimić – vokalni solista RTV-a, i Bojan Trenkić direktor Muzičke produkcije RTV-a, odlučivao je o kvalitativnom rangiranju izvođača u obe kategorije.

Kad su u pitanju tamburaški sastavi, nagradom za najbolje autorske stihove nagrađen je KUD “Brile” iz Beočina, dok su nagradu publike, ujedno i najsnažniji aplauz, dobili gosti iz Temišvara “Temišvarski tamburaši”. Tročlani žiri je odlučio da prvo mesto i drugu godinu za redom osvoji sastav “Vojvodina” iz Vrbasa. Drugo mesto je pripalo Omladinskom tamburaškom orkestru “Marko Nešić” iz Novog Sada, a treći su bili srbobranski tamburaši “Zvuci ravnice”.

U kategoriji vokalnih solista, nagrada za najbolje autorske stihove pripala je Dragoslavu Miškovu, a nagradu publike je dobio domaći izvođač – Nemanja Šijačić. Po odluci žirija, prvo mesto je jednoglasno dodeljeno Tamari Mokić koja je otpevala pesmu “Aj neven vene”. Drugo mesto je osvojila Spomenka Rajković, a treće mesto je pripalo Marku Glišiću.

Galeriju fotografija sa festivala održanog u nedelju možete pronaći na Facebook stranici Srbobrandanas.rs.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: