BANATSKO NOVO SELO – Završeni su građevinski radovi na objektu predškolske ustanove u kompleksu „OŠ Žarko Zrenjanin“ u Banatskom Novom Selu, čime je ovo mesto na teritoriji grada Pančeva po prvi put dobilo vrtić.
Gradska menadžerka Maja Vitman u pratnji direktora škole Marinela Blaža obišla je danas objekat vrtića koji je dobijen rekonstrukcijom dela postojeće zgrade škole.
“Završavamo ovu godinu sa radovima na objektu predškolske ustanove u kompleksu „OŠ Žarko Zrenjanin“ u Banatskom Novom Selu i zadovoljni smo da je upravo završavamo sa ulaganjima koja se odnose na decu. Brinemo o potrebama naše dece kako u gradu, tako i u naseljenim mestima. Banatsko Novo Selo je bilo poslednje naseljeno mesto koje nije imalo vrtić za mališane, uzrasta od 3 do 5 godina. Po uzoru na radove koje smo sproveli u Banatskom Brestovcu i Dolovu, adaptacijom dela škole, omogućićemo da deca stiču svoja prva znanja i iskustva u svom rodnom mestu”, rekla je Maja Vitman.
Što se tiče radova na objektu predškolske ustanove u kompleksu „OŠ Žarko Zrenjanin“ u Banatskom Novom Selu, radovi su izvedeni u Aneksu dela škole u površini od 272m2 i odnose se na kompletno uređenje dve učionice, distributivnu kuhinju, sobu za izolaciju, uređenje hodnika sa garderoberima. Prostor je kompletno adaptiran za upis pedesetak mališana uzrasta od tri do pet godina.
Vrednost ugovorenih radova je 13.593.918 dinara sa PDV-om.
Gradska menadžerka Maja Vitman istakla je da su izvedeni radovi na rekonstrukciji dela zgrade u funkciji ostalog obrazovanja odnosno zgrade vrtića u predškolsku ustanovu.
“Spratna visina objekta je zadržana, a rekonstrukcija se odnosila na desni prizemni deo objekta a zahvatila je i hodnike kao i zajedničke prostore: toalete, ostavu… Spratna visina, čista, prizemlja je zadržana 330cm. Rekonstrukcijom se ostalo u gabaritu objekta. Porušene su postojeće svlačionice u učionici i pregrađena je učionica na dva dela. Takođe je izgrađena soba za izolaciju i rekonstruisana je ostava u priručnu kuhinju za ceo objekat, otvoreni su novi prolazi ka toaletima za decu. Unutrašnja stolarija je kompletno promenjena i ugrađena nova gde je to bilo potrebno, sanirani su podovi i plafoni, urađene nove podne obloge u celom objektu. Planiranom rekonstrukcijom je stvoren prostor za decu vrtićkog uzrasta od 3 do 5 godina, kapaciteta oko 50 korisnika, podeljenih u dve celodnevne grupe”, objasnila je Maja Vitman.
Rekonstrukcijom je ukinuta jedna velika učionica (u kojoj je škola održavala časove fizičkog pre izgradnje sportske hale, kasnije je služila za dnevni boravak) i formirani su prostori za potrebe predškolske ustanove:
– Dve sobe za boravak dece
– Toaleti
– Garderobe za decu
– Soba za izolaciju
– Kuhinja za distribuciju obroka
“Stekla se mogućnost da se poveća broj korisnika za dve grupe i da ceo objekat bude u funkciji predškolske ustanove. Pregradni zidovi urađeni su po sistemu „knauf“, novi podovi od laminata i keramike, spušteni plafoni od gipskartonskih ploča sa protivpožarnom zaštitom, unutrašnja stolarija PVC, a obrada zidova od keramike ili malterisana sa bojenjem poludisperzivnom bojom, u zavisnosti od namene prostora. Što se tiče instalacija delimično je urađena zamena i dopuna instalacija vodovoda i kanalizacije kao i elektroinstalacija, takođe i ugradnja telekomunikacione i signalne instalacije – sistem dojave požara. Za potrebe sigurnog snabdevanja toplotnom energijom kompleksa škole, rekonstruisana je gasna kotlarnica. Ugrađena je kompletno nova oprema i objekat je u potpunosti opremljen sistemima bezbednosti (detekcija gasa i sistem dojave požara). Iznos ove investicije je 17.000.000 sa PDV. Kapacitet priključnog toplovoda nije izmenjen jer postojeći zadovoljava planirane potrebe. U samom objektu urađena delimična zamena grejnih tela i opreme, izmeštanje grejnih tela kao i demontaža starih klima uređaja i ugradnja 4 nove invertorske za sve prostore za boravak dece”, kaže Vitman.
Prostor se trenutno oprema potrebnom opremom, sve u skladu sa Pravilnikom o bližim uslovima za osnivanje, početak rada i obavljanje delatnosti predškolske ustanove.
Predviđena oprema je za potrebe celodnevnih grupa.
Preostali deo objekta koji je u funkciji predškolske ustanove i koji se koristi u dve smene, sve u skladu sa potrebama tri predškolske grupe (koje rade na srpskom i rumunskom jeziku) i jedno vrtićkom.
“Na postojećem prostoru izvedeni su radovi na investicionom održavanju čime se ceo objekat „uravnotežio“ u kvalitetu i standardu što je omogućilo funkcionalnu i estetsku celinu prostora i jedinstvenost vizuelnog doživljaja. Takođe je dopunjena postojeća zatečena oprema u sobama za vaspitno-obrazovni rad. Predviđeni prostori za decu imaće osmišljene delove prostora – literarni, prostorne celine za konstruisanje, za vizuelne umetnosti, za pokret i zvuk, za simboličku igru i prostornu celinu za skrivanje i osamljivanje”, kaže Vitman.
U okviru prostornih celina, vidljiv je:
a) prostor u kome se čuvaju određeni materijali, igračke i sredstva;
b) prostor za igru i učenje;
v) prostor za izlaganje produkata koji nastaju tokom aktivnosti.
U okviru svake sobe za decu obezbeđen je prostor za dokumentaciju. Dečji individualni portfoliji, grupni portfoliji, projektni panoi i slično dostupni deci i vidljivi u prostoru.
Objekat je osavremenjen i spreman za nove metode rada sa najmlađima u skladu sa strategijama reforme, koja podrazumeva postupno uvođenje novih Osnova programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
U 2024. godini najavljene su dve nove kapitalne investicije, a odnose se na izgradnju dva velika vrtića.
“Uradićemo projektovanje i izgradnju dva nova objekta u gradu, i to u naselju Mladost i Strelište čime bi trebalo da ukinemo listu čekanja dece. Objekti će zadovoljiti upis 400 novih mališana i time bi trebalo da se ukine lista čekanja”, kaže Maja Vitman.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.