Bamija i čičoka, lekovitost biljaka koja nam dolazi iz Plandišta (FOTO)

PLANDIŠTE – Priča o čičoki i bamiji vodi nas u Plandište, u porodično domaćinstvo Momčila Ćalića. Momčilo, po zanimanju mašinski inženjer, uzgajanjem ovih lekovitih biljkaka bavi se više od petnest godina. Tokom ovog perioda Momčiilo je svoj postupak uzgajanja podigao na viši nivo, pa je tako počeo da proizvodi i čaj i klice od bamije, mlevenu i sušenu bamiju i čičoku, kafu od bamije, masti, gelove, sapune, ulja i kreme za negu kože.
Biljku čičoku u narodu poznatu kao “divlji krompir”, koja  je poreklom iz Severne Amerike, Momčilo je prvi put zasadio pre petnesak godina. Čičoka cveta u septembru i oktobru a cvet je sličan suncokretu.Vadi se iz zemlje u novembru ali može da ostane u zemlji i tokom zime, tako da se na proleće može koristiti kao sveža. Čičoka je izuzetno zdrava i o njenim lekovitim svojstvima izrađivale su se studije. Raste kao korov i ne zahteva đubrenje niti prskanje tako da je uzgoj gotovo organski, a lekovitost mnogostruka. Krtole čičoke se kopaju u jesen, mogu se jesti sirove, kuvane ili pečene.
Mlade, zelene izdanke čičoke beru se u proleće, jer su dobra i izdašna prirodna hrana koja se može koristiti tokom čitave godine. Čičoka je izuzetno dobra za lečenje dijabetičara i gojaznosti, smanjuje nivo šećera u krvi, giht i reumatske bolesti. Čičoka je vrlo delotvorna i kod bolesti želuca, crevne flore, pospešuje varenje i pomaže kod kardiovaskularnih bolesti, smanjenja holesterola I triglicerida i smanjenja krvnog pritiska.
U međuvremenu, tačnije pre sedam godina, Momčilo Ćalić počeo je da uzgaja još jednu egzotičnu biljku, bamiju. Ova biljka se sadi, kako kaže Momčilo,  kada bagrem procveta, ne zahteva tretmane pesticidima već je dovoljno samo održavanje i tretman kao i kod svakog povrća. Konzumira se u relativno kratkom roku, već nakon dva meseca od sadnje. O njenim lekovitim svojstvima govore mnogi pozitivni rezultati koji utiču na snižavanje i održavanje normalnog nivoa holesterola, varenje, stabilizaciju šećera u krvi, pomaže u slučajevima astme i drugih respiratornih problema, podmlađuje kožu i podstiče rast i regeneraciju njenih tkiva. Bamija u sebi sadrži brojne minerale i vitamine, naročito kompleksa B, vitamin C i mnoštvo antioksidanasa koji povoljno utiču na krvotok.
Godine iskustva u uzgajanju, preradi i proizvodnji bamije i čičoke pomogle su Momčilu da napravi nekoliko izuzetnih lekovitih proizvoda. Kako kaže Momčilo, za ovakve vrste poslova neophodna je velika ljubav, posvećenost i požrtvovanost i mnogo istraživačkog rada. I ništa od toga mu nije teško, šta više veliko zadovoljstvo mu pričinjava saznanje da njegovi proizvodi pomažu u rešavanju zdravstvenih problema i da na taj način pomaže ljudima, što predstavlja njegovu hranu za dušu.
Momčilo Ćalić, preduzetnik iz Plandišta, izuzetno skroman i vredan, od svoje proizvodnje lekovitih preparata ne odustaje jer dobrobit prirode treba iskoristiti na najbolji način, a sve u svrhu poboljšanja i unapređenja zdravlja.
Foto: Privatna fotografija/ Momčilo Ćalić
Foto: Privatna fotografija/ Momčilo Ćalić
Foto: Privatna fotografija/ Momčilo Ćalić

 

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.