KIKINDA – Badnji dan u Kikindi ove godine je obeležen ispunjen tradicijom, običajima i dečjim osmesima. Po prvi put od 1941. godine gradonačelnik Kikinde, u pratnji pripadnika policije, vatrogasnog bataljona, doktora, medicinskog osoblja i vrsnih sportista uneo je Badnjak u Gradsku kuću. Ovim činom počelo je obležavanje Badnjeg dana u Kikindi.
Kasnije tokom dana fijakerima i zapregama, praćeni konjanicima doneti su Badnjaci u Hram Svetog Nikole na Gradskom trgu, kao i u Hram Svetog Kozme i Damjana. Kako običaji i tradicija nalažu Badnjak je upaljen pred velikim brojem građana Kikinde. Tradicija donošenja Badnjaka fijakerima do Hrama Svetog Nikole pokrenuta je 1993. godine i od tada je to postao jedan od najlepših događaja u centru grada.
Da ovo Badnje veče u Kikindi bude posebno, potrudili su se najmlađi korinđaši. Po prvi put, Gradska kuća otvorila je svoja vrata deci Kikinde, korinđašima. Pozivu se odazvaol više od 600 najmlađih sugrađana. Vesele pesme korinđaša gradonačelnik i njegovi saradnici su, kako to tradicija nalaže, nagradili jabukama, orasima, bombonama i još nekim slatkišima. Kako je rekla zamenica gradonačlelnika Dijana Jakšić Kiurski svaki poklon ima svoju simboliku. Orah predstavlja pretke, dok je jabuka simbol zdravlja. Lukač je ocenio da je njemu, a verovatno i većini prisutnih, ovo bilo najlepše Badnje veče:
– Pokušavamo da na najlepši način sačuvamo tradiciju i običaje. Božićni su najlepši. Običaj korinđanja zadržao se kod nas u Banatu. Želja nam je da ove običaje zajednički negujemo i slavimo rođenje Hrista- rekao je Lukač i nastavio:
-Zahvalan sam roditeljima, ali i bakama i dekama. Doveli su mališane, a oni su nam izrecitovali najlepše božićne pesme. Raduje me što smo bili u prilici da ugostimo svu decu. Ovo je kuća svih Kikinđana i mesto gde ćemo, sasvim izvesno, i u narednim godinama, nastavimo tradiciju korinđanja- poručio je Lukač.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.