BEOGRAD – Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da je dogovoren nastavak gasnog aranžmana sa Rusijom i da će biti povećan sa dve na 2,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje, kao i da očekuje potpisivanje sporazuma do kraja maja.
Srbija će imati mesečno osam miliona kubika gasa umesto šest, rekao je Bajatović.
On je naveo za RTS da problem ne predstavlja samo količina gasa već i fleksibilnost, jer je Srbija počela da troši 18 miliona metara kubnih dnevno u zimskim hladnim danima.
„U tom svetlu mi smo se dogovorili, videćemo samo koliko će to da košta, dodatne količine do četiri miliona fleksibilno, što znači da ćemo imati osam iz Rusije plus četiri. Mogu već sada reći da ćemo mi zbog bezbednosti, a ne količina, skladištiti 200 miliona metara kubnih gasa u Mađarskoj i da ćemo u hladnim danima otprilike tamo negde od 15. novembra do kraja februara ili do 15. marta kupovati do dva miliona iz Azerbejdžana, što znači da smo mi energijsku sliku sklopili“, naveo je Bajatović.
Objasnio je da fleksibilnost gasa znači da postoji manjak transportnih kapaciteta u hladnim danima zimi.
„Svi bi da uzmu mnogo više, Mađari uzimaju i 22 miliona svakog dana i kupovaće narednih godina, ja mislim barem dve, tri, četiri i zbog Slovačke moramo da pomognemo i kolegama u Slovačkoj da bi bile odgovarajuće količine gasa ovde transportovane“, rekao je Bajatović.
Naveo je da je specifično na koliko vremena će Srbija da potpiše aranžman.
„Što se cene tiče u osnovnoj formuli za tih osam miliona sigurno će biti sadržana i naftna formula, to se pokazalo kao ispravna dugoročna odluka. Vidim da su cene gasa malo pale, one se sad izjednačavaju sa devetomesočnom naftom formulom, ali nafta je sad pala, 66 dolara za barel je jutros, recimo“, dodao je on.
Bajatović je istakao da je problem za dodatne količine, jer svi žele da se monetizuju i kupi ruski gas.
„Oni će biti dužni po ugovoru da nam isporuče ta dodatna četiri miliona, što ranije nije bio slučaj, nego su to bila neka vrsta dnevnih pregovora. Ili ćemo imati neku formulu opet uz obavezu naših kolega iz Rusije da nam isporuče te količine koje nedostaju“, rekao je Bajatović.
Naveo je da Srbija traži aranžman na 10 godina na šta i Rusija pristaje, ali je objasnio da Evropa hoće da zabrani ruski gas 2027. godine, zbog čega se u javnosti pominje aranžman na tri godine.
„Možemo da dobijemo 10 godina, ali moramo da razgovaramo oko toga šta su ruski rizici u celom poslu, a šta su rizici srpske strane“, naglasio je Bajatović i dodao da bi moglo da se dogodi da Rusi uđu u penale zato što ne mogu da nam isporuče gas a da Srbija uđe u penale zato što ne može da ga preuzima.
Bajatović je naveo da Srbija trenutno ima 76 odsto popunjenosti Banatskog dvora, a da veće količine gasa nastoji da skladišti u Mađarskoj kako bi očuvala količine ukoliko se nešto desi, da može da bude bezbedna u smislu snabdevanja.
„Ništa se tu epohalno neće desiti. Mi do kraja maja možemo to da završimo. Dvojica predsednika su se dogovorila, a sad treba Gasprom eksport, Srbijagas i Gasprom da dogovore detalje koje naravno imaju i svoje komercijalne izazove, ali imaju i izazove bezbednosti“, naveo je Bajatović.
Dodao je da je najvažnija stvar da je Srbija počela formalno pošerenje skladišta Banatskog dvora, navodeći da je urađena prva bušotina i da danas započinje drga.
„Kupili smo kompresore, dali smo potrebne avanse. Radimo na integraciji nove opreme sa starom opremom. To sad nije od nekog velikog interesa za javnost, ali suštinski očekujemo da najkasnije, do kraja 2026. godine, imamo formalnih 750 miliona metara kubnih u zalihama, 12,5 miliona dnevne proizvodnje, a mislim da će kapacitet u koji to utiskojemo, biti nešto veći od 750 miliona metara“, rekao je Bajatović.
Direktor Srbijagasa ističe da se u skladišta svakodnevno utiskuje, navodeći da u ovom momentu po jedan milion iz tehničkih razloga, jer imamo i bušutine i neke druge operacije koje sprovodimo i tiču se pritisaka u ležištu.
„Nemojte da brinete. Ja ponavljam, skladišta će biti puno i nećemo ga trošiti osim ako ne moramo. To je inače plaćen gas, neće nikoga opterećivati“, naveo je Bajatović.
Istakao je da se ne mogu predvideti cene na evropskom tržištu i da Srbiju u ovom momentu „to nešto mnogo ni ne dotiče“.
„Nama je bitno da se Mađari skinuli skladištenje za 50 odsto, bar kad smo mi u pitanju, a pretpostavljamo i za sve ostale. Što znači da neće više biti tako skupo skladištenje i zato ćemo tih 200 miliona skladištiti tu u Mađarskoj“, naveo je Bajatović.