logo transparend vojvodina uzivo

Bačka Topola: Tolerancija 2022 okupila oko 100 ljudi iz Srbije i regiona

udruženje-mala bačka 2
BAČKA TOPOLA – Danas, 24. septembra, na obali bačkotopolskog jezera Udruženje obolelih od Multiple skleroze ,,Mala Bačka” održava ponovo nakon dve godine, manifestaciju Tolerancija 2022.
Druženju na jezeru predhodilo je u 10 časova zvanično otvaranje adaptiranih prostorija udruženja u ulici Radnih brigada 28. Na otvaranju je bila prisutna Marina Drašković, iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom, koja je istakla da su oni prepoznali probleme sa kojima se susreću članovi udruženja. “Kroz zadnja dva projetka smo im pomogli sa oko 1.100.000 dinara, oni su jedno od naših najboljih udruženja, s toga smo uvek uz njih, nadam se da ćemo u buduće samo učvrstiti saradnju” – ističe Drašković i dodaje da se resorno Ministarstvo trudi da izađe u susret i njima i ostalim udruženjima.
Na zvaničnom predavanju prostorija prisutni su bili i Gabor Kišlidner, zamenik predsednika opštine Bačka Topola, koji je izrazio zadovoljstvo što je “Mala Bačka” uspela da adaptira prostorije koje je dobila na korišćenje od Mesne zajednice: “Posebnu zahvalnost zaslužuje ovo Udruženje koje radi na tome da olakša svakodnevicu svojim članovima. Lokalna samouprava će nastaviti da ih I ubuduće podržava” – obajašnjava Kišlinder koji ističe da je Bačka Topola poznata po toleranciji, te mu je jako drago što se ove godine ponovo organizuje ovakva manifestacija.
U ime Mesne zajednice koja je Udruženju ustupila prostorije, Daniel Holo, istakao je da im je zadovoljstvo što su u mogućnosti da pomognu, a da su prostorije koje se nalaze u okviru Novog doma na Linderu, ustupljene na 20 godina Udruženju “Mala Bačka”.
Nakon zvaničnog dela manifestacija se preselila na obalu bačkotopolskog jezera, gde je u 11 časova počela Tolerancija 2022.
Paul Nješe, predsednik “Male Bačke”, kaže da je resorno Ministarstvo jedan od većih finansijera rada Udruženja kroz programske aktivnosti i projekte, te da je oko deset zajedničkih projekata iza njih, a zadnja dva odnosila su se na adaptiranje i opremanje njihovih prostorija. Zahvaljuje se na podršci i prostorijama Lokalnoj samoupravi i Mesnoj zajednici Bačka Topola “Ono zbog čega smo se danas okupili na obali bačkotopolskog jezera jeste manifestacija Tolerancija 2022 koja je okupila oko sto gostiju kako iz regiona, tako i iz cele Srbije. Danas na jezeru prisutno je oko 17 udruženja, ali ne samo onih koji predstavljaju obolele od multiple skleroze, već i iz srodnih. Odmerićemo snage u pikadu, bacanju pločica i boćanju, kuvaćemo i družićemo se, što i jeste suština ovakvih manifestacija” – govori Nješe.
Na obali bačkotopolskog jezera našla su se tri udruženja iz Hrvatske, udruženje iz Mađarske, kao i udruženja iz Čačka, Kikinde, Feketića, Subotice, a prisutno je i Društvo Multiple skreloze Vojvodine koje okuplja 14 članica među kojima je i bačkotopolsko udruženje koje je jedno od najaktivnijih, ističe njihova predsednica Jasna Brančić.
“Mala Bačka na ovakvim manifestacijama okuplja sva udruženja iz okoline bez obzira na vrstu invaliditeta. Ova manfestacija služi između ostalog da građanima približi ono što je i nama teško da prihvatimo, a to je stanje koje proizvodi ova dijagnoza koja je nedovoljno razumljiva, shvaćena, prihvaćena i poznata. Približavanju i ostvarivanju kontakata i razmenom iskustava, prvo se mi osnažujemo međusobno, a drugo mediji pomažu da se za nas čuje, zato što je ova bolest veoma specifična i može da bude potpuno nevidljiva s tim i ne dovoljno prihvaćena” – ističe Brančić i objašnjava da je obolelima MS-a vrlo teško da ostvare svoja prava, kao što je ono na rehabilitaciju, a dobrom rehabilitacijom njihovo stanje može da se održava duže vremena, te prema njenim rečima i oni mogu da budu na korist društvu.
Cilj Društva multiple skreloze Vojvodine i Srbije jeste da se ostvari bolji položaj obolelih, jer nisu prepoznati u društvu, a jedan od razloga je nedostatak registra obolelih od MS-a. Trenutno rade zajedno sa Nacionalom organizacijom osoba sa invaliditetom Srbije na izradi registra, koji će znatno poboljšati njihov položaj. Podrška Ministarstva i Pokrajinskih sekretarijate ne izostaje, jer država pomaže u meri kojoj može ali se ova udruženja trude da ovakvim i sličnim manifestacijama skrenu pažnju na njihovu svakodnevnu borbu.
Tradiciju od oko 13 godina, koja se ogleda u vidu Tolerancije, “Mala Bačka” planira da nastavi i ubuduće pokušavajući da okupi što više srodnih udruženja i skrene pažnju na ovu surovu bolest.
Foto: IC/TK
Foto: IC/TK
Foto: IC/TK
Foto: IC/TK

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.