BEOGRAD – U Srbiji je od početka godine ubijeno osam žena, a 2024. godine bilo je ubijeno njih 17, što pokazuje da je došlo do značajnog smanjenja femicida u odnosu na prethodne godine, rečeno je danas na konferenciji Autonomnog ženskog centra (AŽC) povodom obeležavanja Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja.
Ta organizacija je predstavila istraživanje prema kome je u periodu od 2011. do 2024. godine ubijeno 408 žena.
U istraživanjima se navodi da su i dalje žene starije od 46 godina u većem riziku da budu ubijene, što pokazuje šest ubistva u ovoj godini u kojima su upravo žrtve iz te starosne grupe.
Takođe, istakli su da su, prema prikupljenim podacima za ovu godinu, u najmanje četiri od osam slučajeva femicida državne institucije imale informacije o ranijim prijavama nasilja nad ženama.
Predstavnica Autonomnog ženskog centra Vanja Macanović (AŽC) ukazala je da je u dve trećine slučajeva žrtva bila starija od 46 godina, kao i da su maj i jul meseci sa najviše ubistava žena.
„Kada pogledamo Srbiju i ove podatke u odnosu na evropski prosek, ono što se zove prevalenca femicida od 100.000 žena, vidimo da je Srbija pala ispod evropskog proseka. Kada pogledate femicid u intimno-partnerskim odnosima onda se vidi ta stagnacija“, rekla je Macanovićeva i dodala da prošle godine nije bilo slučajeva ubistva žena mlađih od 18 godina.
Ona je ukazala da je AŽC predlagao godinama unazad nadzor nad muškarcima koji su odležali kazne za počinjena teška krivična dela, poput silovanja i drugih oblika seksualnog nasilja.
Naglasila je i da je prethodne i ovde godine bio slučaj ubistva gde je počinilac bio progonitelj, što, prema njenim rečima, govori da se proganjanje još uvek ne prepoznaje kao visok faktor rizika koji dovodi do ubistva žena.
„Ono što čini razliku između muškog i ženskog proganjanja to je da muško proganjanje ubija i da toga prosto svi moramo da budemo svesni. Da to imamo kao crvenu zastavicu, kao faktor visokog rizika i da mora da se obrati pažnja“, rekla je ona.
Macanovićeva je kazala i da je AŽC sporveo istraživanja u prepoznavanju dece kao žrtava i unapređenju položaja dece čije su majke ubijene u krivičnim postupcima u saradnji sa pravosudnom akademijom održani su treninzi za predsatvnike pravosuđa i policije.
Takođe, istakla je i da je pokrenuta inicijativa za uvođenje dečijeg dodatka za decu čije su majke ubijene i napisana žalba na rešenje o odbijanju davanja statusa srodničkog hraniteljstva.
Govoreći o odlukama suda u slučajevima femicida, ukazala je da je činjenica da je žena koja je ubijena imala maloletnu decu, uzeta kao olakašavajuća okolnost u sedam slučajeva, kao otežavajuća u 12, dok nije imalo uticaja na konačnu odluku u osam slučajeva.
Autonomni ženski centar i orgnazacija Žene u crnom su danas od 14 časova na Trgu republike u Beogradu organizovale uličnu akcija „Pamtimo ubijene žene“.
Cilj akcije obeležavanja Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja, prema rečima organizatora jeste podsećanje da femicid, kao najteži oblik nasilja prema ženama i koji za posledicu ima smrt žena, može biti sprečen ako se zajedno zalaže za promenu društvene svesti, stavova i predrasuda koje postoje u društvu.