Argentina posle pravog haosa na tribinama i „tuče“ na terenu nanela težak poraz Brazilu!

Svega je bilo osim pravog fudbala, Brazilci u velikom problemu posle novog neuspeha…

Šta drugo osim incidenata možemo očekivati kada se sastanu ova dva rivala? Posebno u Brazilu, gde „normalna“ utakmica u najvećem derbiju Južne Amerike nije odigrana dosta dugo. Ovog puta duel je odigran do kraja i vrlo vrednu pobedu odneo je gost minimalnim rezultatom.

Poslednji okršaj istih protivnika na tlu najveće države na kontinentu poneo je epitet vrlo kontroverznog pošto su duel prethodnih kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Sao Paulu prekinuli zdravstveni radnici zbog navodnog kršenja protokola važećeg tokom pandemije koronovirusa od strane pojedinih gostujućih fudbalera. Ipak, iste 2021. godine na poprilično praznoj „Marakani“ Argentina je pobedila golom Anhela Di Marije i tako konačno osvojila pehar Kopa Amerike, a istorija je ponovljena i sada. Doduše sa različitim ulozima i glavnim akterima na terenu.

Svako ko je gledao meč šestog kola doigravanja za Mundijal 2026. godine video je ništa drugo do rovovske bitke. To je bio samo nastavak incidenata koji su viđeni na tribinama i zbog kojih je meč kasnio pola sata usled sukoba navijača i policije. Tom prilikom je Emilijano Martinez čak i probao da pomogne „svojim“ ljudima, nakon čega je Lionel Mesi izveo ekipu sa terena.

Uticaj na fudbalere bio je vidljiv, i u vrlo zapaljivom ambijentu teško da se tečna i lepršava igra mogla i očekivati.

Prvo poluvreme meča koji je trebalo da bude prekretnica za obe ekipe posle neštp slabijih rezultata u poslednjem kolu proteklo je bez „krštene“ šanse i verovatno najbolji pokušaj viđen je u 45. minutu. Tada je udarac Gabrijela Martinelija izblokiran, a domaćini su dobili samo korner.

U nastavku okršaja ponovo je blagu inicijativu imao Brazil, koji je opet pripretio preko istog fudbalera u 58. minutu, ali je njegov udarac odbranio Emilijano Martinez. Samo pet minuta kasnije usledio je potpuni šok i Argentina je došla do vođstva.

Đovani Lo Selso je uputio centaršut posle kornera, direktno pronašao prekaljenog Nikolasa Otamendija, a on glavom savladao Edersona i tako, ispostaviće se, postavio konačan rezultat.

Ipak, ni finiš meča nije mogao da prođe bez kontroverzi pošto je čini se iz ne baš opravdanih razloga isključen Žoelinton. Njega je nekoliko sekundi za ruku držao Rodrigo De Paul, zbog čega je igrač Njukasla rešio da uzme stvari u svoje ruke i odgurnuo je protivnika. Igrač madridskog Atletika se uhvatio za glavu iako je evidentno da udarac nije primio tu i da on nije bio snažan, što je prevarilo glavnog arbitra, ali i VAR sistem koji nije poništio odluku.

Brazil je ovim porazom nastavio seriju užasnih rezultata i po četvrti put u nizu ostao bez slavlja uz tri uzastopna poraza, pošto su prethodno Urugvaj i Kolumbija uzimali ceo plen.

Sa druge strane, Argentina se oporavila od duela sa Urugvajem i došla do čak 15 bodova, zbog čega je i dalje lider na tabeli.

Odmah iza ekipe koju sa trakom i dalje predvodi Lionel Mesi nalazi se pomenuti Urugvaj posle ubedljivih 3:0 protiv Bolivije. Darvin Nunjez sa dva gola i auto-gol protivnika bili su dovoljni.

U preostalim utakmicama Kolumbija je sa bele tačke preko Rafaela Borea srušila Paragvaj 1:0, Ekvador istim rezultatom i pogotkom Anhela Mene pobedio Čile, dok su plen podelili Peru i Venecuela (1:1) uz po gol Jošimara Jotuna i Hefersona Savarina.

Nastavak kvalifikacija u Južnoj Americi za turnir u SAD-u, Kanadi i Meksiku zakazan je za septembar sledeće godine.