NOVI SAD – Dok su u Vojvodini zalihe krvi stabilne, iz Instituta za transfuziju krvi Srbije poručuju da nedostaju skoro sve krvne grupe i da rezervi te dragocene tečnosti trenutno ima za samo jedan dan.
Iako je najveća nestašica krvi u Beogradu, nadležni pozivaju dobrovoljne davaoce da se odazovu apelu i u svim drugim mestima.
Ukoliko nema dovoljno krvi, može da dođe do odlaganja operacija, upozorila je doktorka Ivana Rodić iz Instituta za transfuziju krvi.
“Gotovo sve krvne grupe su u deficitu, ono sa čime raspolažemo u dovoljnoj količini su B+ i AB+ krvna grupa a 0+ i sve negativne krvne grupe su u značajno smanjenim rezervama”, napominje Rodić.
Trenutno su potrebe pacijenata u Vojvodini za krvnim produktima podmirene, kaže portparolka Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine Jelena Ćulić.
Ipak, apeluje na doborovoljne davaoce da doniraju dragocenu tečnost.
“Mi apelujemo na sve dobrovoljne davaoce krvi, naročito trenutno one A i 0 krvne grupe, kao i sve davaoce sa negativnim Rh faktorom da se odazovu u Zavod i da daju krv, svakim radnim danom od 7 do 19 časova u Zavodu, a svake prve subote u mesecu pre podne od 8 do 12 časova”, kaže Ćulić.
Najmanji period koji mora da prođe između dva davanja krvi je 16 nedelja za žene, dok muškarci krv mogu da daju svaka 3 meseca. Zdrave osobe bez hroničnih oboljenja, od 18 do 65 godina mogu da daju krv, a kako objašnjava Ćulić, ni preležan kovid nije prepreka da se nekome spasi život.
“Ako su bili blaži simptomi, poželjno je da prođe najmanje četiri nedelje od dobijanja pozitivnog testa da bi neko ponovo mogao dati krv, a davaoci koji se ne osećaju dobro, imaju neke simptome prehlade ili gripa, bolje da sačekaju dok se ne osećaju bolje i onda dođu da daju krv”, pojašnjava Ćulić.
Za krv ne postoji zamena, nema leka koji može da bude alternativa, naglašavaju sagovornice i ističu da jedno davanje krvi može da spasi tri života.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.