Ana Brnabić sutra u vršačkoj Vazduhoplovnoj akademiji

VRŠAC – Trening centar Vazduhoplovne akademije u Vršcu će sutra obići predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, saopštila je služba za saradnju s medijima predsednika Republike.

Rekonstrukcija Vazduhoplovne akademije i aerodroma u Vršcu ogromna je razvojna šansa Južnobanatskog okruga.

Vršac će se povezati sa aerodromima u Nišu, Beogradu, Podgorici, Tivtu, Evropi i Severnoj africi. Doći će do rasta prometa usluga avio-taksi saobraćaja, čarter letova i redovnih letova u regionu. Sve to prati rast prihoda od remonta stranih aviona, mogućnost prevoza ekspresne pošte i uvođenja sistema “just in time”, kao i mogućnosti korišćenja avio-usluga u poslovne svrhe vršačkih kompanija.

Vršački aerodrom ima određene mogućnosti za međunarodni vazdušni saobraćaj, ali su neophodna ulaganja u poletno-sletnu stazu kao i u radio-navigacionu opremu. Potrebna je rekonstrukcija i dogradnja poletno-sletne staze, sistema odvodnjavanja, sistema svetlosnog obeležavanja i rulnih staza, kao i gradnja helidroma.

Poletno-sletna staza može da se produži na 1.500 metara i na širinu od 30 metara, čime će se ispuniti uslovi za prihvat i otpremu aviona ATR 72-600, dok će helidrom biti pogodan za helikoptere tipa MI17. Predviđena je i nova saobraćajnica koja će omogućiti efikasno povezivanje kompleksa sa širom saobraćajnom mrežom grada i regiona.

Pilotska akademija u Vršcu, koja je sada preimenovana u Trening centar Vazduhoplovne akademije, u svoju martovsku klasu upisuje sve zainteresovane na kurs za PPL dozvolu ali i integrisani ili modularni ATPL.

Vršačka pilotska akademija trenutno poseduje flotu od 15 jednomotornih i dva dvomotorna aviona koji uz iskusne i stručne instruktore, sopstveni aerodrom i vazdušni prostor, garantuju najkvalitetnije uslove za obuku novih putničkih pilota.

 

Od sada kao deo državne vazduhoplovne škole Vazduhoplovna akademija, Vršački trening centar ubrzo će biti dramatično modernizovan zahvaljujući najvećoj pojedinačnoj investiciji u srpsku civilnu avijaciju u poslednjih nekoliko godina. Kupićemo dva nova dvomotrona aviona, tri nova trenažera leta, dva „full flight“ nivo D simulatora za putničke avione A320 i ATR72 kao i helikopter za obuku pilota.

Ovom nezabeleženom investicijom u nove letelice i simulatore značajno ćemo podići kvalitet procesa obuke i nastaviti da budemo škola izbora kako pojedinaca tako i svetskih avio-kompanija.

Predsednica Vlade Ana Brnabić je već jednom posetila Vazduhoplovnu akademiju u Vršcu, u novembru prošle godine. Tada je izneto očekivanje da će se, do 2030. godine, avio-industrija duplirati, tako da će se i potrebe za kadrovima duplirati, kako pilota, kontrolora leta, inženjera, mehaničara, tehničara…

Premijerka je tada povećala obećanu cifru ulaganja u ceo projekat za dva miliona evra od prvobitno objavljene. Tada je i prvi put predstavljeno da će Vazduhoplovna akademija u svojoj ponudi imati i centar za obuku kabinskog osoblja sa sve bazenom i odgovarajućom opremom za vanredne postupke i evakuaciju.

 

 

Kako je tada najavila, ukupna investicija države u Vazduhoplovnu akadmiju iznosiće 67 miliona evra (za dva miliona evra više od prvog obećanja u avgustu) a do sada je već investirano 12,7 miliona evra.

Prvo će biti realizovana rekonstrukcija smeštajnog kapaciteta za studente, kapaciteta za ishranu ali i nabavka neophodnih aviona. Dva dvomotorna, jedan jednomotorni helikopter i simulator za Erbas A320. To nam je važno jer nećemo raditi samo osnovne obuke, nego pokušavamo da razvijemo trening centar tako da imamo obuku od početne obuke pa do određenog tipa aviona. Trening centar će biti koncipiran prema potrebama nacionalne avio-kompanije ali i prema potrebama tržišta u Evropi i svetu.

Projekat transformacije srednje škole u Vazduhoplovnu akademiju pokrenut je avgusta prošle godine potpisivanjem memoranduma o saradnji na razvoju dualnog obrazovanja između kompanija MTU Srbija, SMATSA-e i Er Srbije.

Vazduhoplovna akademija će u sledeće tri godine sasvim sigurno postati najveći regionalni centar za obuku skoro svih vazduhoplovnih profila za civilnu avio-industriju. Nastaviće da bude srednja stručna vazduhoplovna škola, biće trening centar kompanije MTU Srbija ali i viša strukovna škola za pilote i kontrolore letenja koji će tako konačno dobijati diplome inženjera saobraćaja.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.