Jedan Amerikanac razvio je “nekontrolisani irski naglasak” nakon što je dobio dijagnozu raka prostate, javlja BBC.
Kako se pretpostavlja, čovek iz Severne Karoline, koji je tada bio u pedesetim godinama, zapatio je sindrom stranog akcenta (FAS), piše BBC pozivajući se na naučni časopis Britiš medikal džornal.
Ovaj sindrom dao mu je naglasak koji je imao do smrti, iako u Irskoj nikada nije bio.
Ovaj slučaj zajedno su poučavali Univerzitet Djuk u Severnoj Karolini i Centar za urološka istraživanja u Južnoj Karolini.
„Prema našem saznanju, ovo je prvi slučaj FAS-a kod pacijenta sa rakom prostate i treći slučaj kod pacijenta sa malignitetom“, rekli su autori izveštaja.
U izveštaju se ne navodi većina ličnih podataka čoveka o kom je reč. Navodi se da je živeo u Engleskoj u svojim dvadesetim i da je imao prijatelje i dalju rodbinu u Irskoj, ali nikada nije govorio stranim naglaskom.
Međutim, 20 meseci nakon početka terapije počeo je da priča kao Irac, navodi se u izveštaju.
„Njegov naglasak bio je nekontrolisan, prisutan u svim prilikama i postepeno je postao trajan“, navode istraživači u izveštaju.
Naglasak mu je ostao i dok se njegovo zdravstveno stanje pogoršavalo i trajao je sve do njegove smrti nekoliko meseci kasnije.
Nije imao neurološle abnormalnosti, istoriju prihičkih bolesti, niti je MRI mozga pokazao bilo kakve abnormalnosti nakon pojave simptoma“, kaže se u izveštaju.
Istraživači sumnjaju da je promenu u glasu izazvalo stanje koje se naziva paraneoplastični neurološki poremećaj (PND).
PND se javlja kada imuni sistem pacijenata sa rakom napadne delove njihovog mozga, kao i mišiće, nerve i kičmenu moždinu, javlja BBC.
Drugi ljudi koji su imali FAS opisali su za BBC uznemirujući osećaj kao da čuju „stranca u kući“ svaki put kad progovore.
Britanka Linda Voker je 2006. godine doživela šlog i kad se probudila shvatila da umesto naglaska osobe iz okoline Njukasla ima naglasak Jamajčanke.
Jedan od prvih prijavljenih slučajeva FAS-a je mlada Norvežanka koja je 1941. godine počela da govori nemačkim akcentom nakon što ju je pogodio šrapnel iz bombe tokom vazdušnog napada u Drugom svetskom ratu.
Zbog toga su je izbegavali meštani, koji su mislili da je špijun za naciste.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.