Amerika ima mnogo načina da pritisne Ukrajinu da prihvati tri ključna ruska uslova

KIJEV – Zapad i Ukrajina moraju da prihvate da Rusi sada drže četiri ukrajinske oblasti uz poluostrvo Krim. Takođe, Ukrajina će morati da bude neutralna i demilitarizovana.

Američki predsednik Donald Tramp je javno isprozivao Volodimira Zelenskog, ukrajinskog predsednika pošto su u Rijadu u Saudijskoj Arabiji otpočeli pregovori o kraju rata u Ukrajini između američke i ruske delegacije.

Ukrajina i Evropa su isključene iz prve faze pregovora, Sjedinjene Države napravile su totalni zaokret u stavu prema Ukrajini povratkom Trampa u Belu kuću i celu situaciju je na CNN televiziji analizirao poznati politički analitičar Džon Meršimer.

„Dogodila se fundamentalna promena u američkoj spoljnoj politici. Neverovatno je do koje mere je Trampova administracija napustila sve postulate na kojima je Bajdenova administracija vodila politiku prema Ukrajini i Rusiji, prihvatili su potpuno nov pristup.

Sada imate situaciju u kojoj se Evropljani ponašaju kao Bajdenova administracija, kao da su sa druge planete. Kuda sve ovo vodi? Ne izgleda nimalo dobro“, započeo je Meršimer.

Donald Tramp je u svojim poslednjim obraćanjima svalio krivicu na Ukrajinu. Takođe, izneo je podatke da Volodimir Zelenski ima malu podršku naroda i da zbog toga odbija da održi izbore, a ukrajinski predsednik mu nije ostao dužan i odgovorio mu je da je „naseo na rusku propagandu“.

„Razumemo da Ukrajina želi čvrste garancije za dugotrajan mir. Razumemo da je važno da se očuva njen suverenitet. Moj zadatak je da sada njih saslušam i da sve prenesem predsedniku Trampu, važno je da ovo uradimo kako treba“, izjavio je Kit Kelog, američki specijalni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju, koji je danas stigao u zvaničnu posetu Kijevu.

Kit Kelog je inače, da podsetimo, na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji koja je održana prethodnog vikenda (od 14. do 16. februara), saopštio da Evropa neće učestvovati na mirovnim pregovorima, već da će imati savetodavnu ulogu. Zbog te odluke, francuski predsednik Emanuel Makron je u ponedeljak organizovao sastanak evropskih lidera koji nisu uspeli da postignu konsenzus već su se samo međusobno posvađali.

„Kit Kelog nije ‘važan igrač’. On kada se obraća, to ne predstavlja zvanične stavove Vašingtona. Pit Hegset, sekretar Ministarstva odbrane, je važan. On je rekao da Amerika neće poslati trupe da garantuju bezbednost, a Evropljani su rekli da nema garancija bez Amerikanaca.

Rusi žele da Ukrajina bude skroz neutralna, bez prisustva NATO jedinica. To je osnovna stvar. Da li će Ukrajinci biti srećni? Naravno da neće. Pitanje je samo da li će Trampova administracija uspeti da ubedi Ukrajince da moraju da se dogovore sa Rusima“, dodao je Meršimer.

Potom je otkrio koja su, po njegovom mišljenju, tri „ključna sastojka pregovora“. O tome je već govorila novinarka Fox Newsa Džeki Hajnrih koja je navela da ima izvore iz američke i ruske delegacije iz Rijada i koji su joj potvrdili da postoje tri glavna uslova za kraj rata u Ukrajini.

„Prvo, Zapad i Ukrajina moraju da prihvate da Rusi sada drže četiri ukrajinske oblasti uz poluostrvo Krim. Drugo, Ukrajina će morati da bude skroz neutralna. I na kraju, Ukrajina će morati da bude skroz demilitarizovana da Rusi ne bi osećali pretnju od suseda.

Mislim da su to tri glavna uslova u pregovorima. Na osnovu izjava i ponašanja svih glavnih aktera, deluje mi da smo mi, Sjedinjene Američke Države, pristali na to. Pitanje je da li će Ukrajina ‘progutati’ takve uslove dogovora, ali Amerika ima svakako mnogo načina da pritisne Ukrajince ukoliko ne budu želeli da pristanu na ovakav dogovor“, zaključio je Meršimer.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: