Amerika lošom politikom gura Saudijsku Arabiju u BRIKS
Usred sve intenzivnijeg prepirke sa SAD oko proizvodnje nafte, Saudijska Arabija je izrazila “želju” da se pridruži BRIKS-u (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika), potez koji kineski eksperti vide kao nazadovanje Vašingtonove politike “nafta za bezbednost”.
Pozivajući se na južnoafričkog predsednika Sirila Ramafosu, južnoafrička lokalna radio stanica ABC izvestila je u utorak da je saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman Al Saud, koji je i premijer Saudijske Arabije, “izrazio želju Saudijske Arabije da bude deo BRIKS-a”. Saudijska Arabija nije jedina zemlja koja traži članstvo u BRIKS-u.
Ramafosa je prošle nedelje boravio u državnoj poseti Saudijskoj Arabiji, tokom koje su dve zemlje potpisale sporazume i memorandume o razumevanju vredne oko 15 milijardi dolara, preneo je Rojters. Južna Afrika će predsedavati BRIKS po principu rotacije 2023.
Prijavljeno interesovanje Saudijske Arabije za pridruživanje BRIKS-u dolazi pošto je zemlja u diplomatskom sporu sa SAD oko proizvodnje nafte.
Ranije u oktobru, OPEK+ predvođen Saudijskom Arabijom najavio je da će smanjiti proizvodnju nafte za 2 miliona barela dnevno, što će značiti veće cene benzina ove jeseni i zime, nedeljama pre američkih izbora na sredini mandata. Bajdenova administracija, koja je uložila ogromne političke resurse da zaustavi potez koji bi mogao da ugrozi nade demokrata na izborima, kasnije je osudila odluku i nazvala je “kratkovidom”, navodi CNN.
Visoki američki zvaničnik rekao je u nedelju da američki predsednik Džo Bajden “ne planira” da se sastane sa saudijskim prestolonaslednikom na samitu G20 sledećeg meseca u Indoneziji, prenela je Aldžazira.
U međuvremenu, saudijski zvaničnici su jasno stavili do znanja da neće primati naređenja od SAD. Izvršni direktor Inicijative za buduće investicije, organizatora saudijske investicione konferencije “Davos of the Desert”, rekao je u ponedeljak da zvaničnici američke vlade neće biti pozvani da prisustvuju događaju krajem ovog meseca, prenose mediji.
SAD su htele da Saudijska Arabija posluša njene naredbe i ispuni njene zahteve, ali činjenica je pokazala da je Vašington preterao, rekao je pekinški stručnjak za međunarodne odnose u sredu za Global Tajms, tražeći anonimnost.
SAD su potpuno utilitarne u odnosima sa Saudijskom Arabijom, rekao je ekspert i dodao da “ideja o pristupanju BRIKS-u pokazuje rastuću autonomiju Saudijske Arabije u njenoj diplomatiji sa Vašingtonom”.
Saudijcima nije bio težak izbor, s obzirom na unutrašnja previranja u SAD i nestabilnost politike zemlje, rekao je ekspert, napominjući da će pridruživanje BRIKS-u takođe zaštititi sopstvene energetske interese Saudijske Arabije na suštinski način, a ne biti karta koju drugi koriste.
BRIKS je multilateralni mehanizam koji okuplja nove tržišne ekonomije i oličava kulturnu raznolikost, političku uključenost i ekonomsku obostranu korist. Biti član BRIKS-a bi povećao uticaj Saudijske Arabije na globalna ekonomska pitanja, kao i na politička i bezbednosna pitanja, kažu analitičari.
„Ako se Saudijska Arabija pridruži BRIKS-u, to bi bila promocija prema zemljama Bliskog istoka da ojačaju svoje veze sa zemljama BRIKS-a i oslabe intervenciju i uticaj SAD u toj oblasti“, rekao je pekinški stručnjak.
Li Shaokian, direktor Kineskog instituta za arapske studije na Univerzitetu Ningkia, rekao je u sredu za Global Times da za Saudijsku Arabiju okvir „nafta za sigurnost“ sa SAD-om mora biti prilagođen u svjetlu promenjive međunarodne situacije, i to je sada je važnije da “ne stavlja sva jaja u jednu korpu”.
Globalni status Bliskog istoka očigledno postaje sve bitniji na međunarodnoj sceni. Evropi je potreban za energiju, Rusija to shvata ozbiljno, a Kina ima dobre veze sa njom u okviru inicijative Pojas i put, dok „Saudijci ne osećaju jednakost i međusobno poštovanje u SAD-u okvir”, rekao je Li.
Sa intenzivnijom metaforom koja opisuje gnev SAD i moguću odmazdu, Vašington post je rekao da se noževi Vašingtona „oštre za Saudijsku Arabiju“.
Neki američki demokratski poslanici nedavno su pozvali na zakon koji bi odmah zaustavio svu prodaju oružja Saudijskoj Arabiji na godinu dana. Američki senator Kris Marfi, član Senatskog komiteta za spoljne poslove, pozvao je SAD da obustave prodaju raketa Patriot Saudijskoj Arabiji i prenamene ove rakete Ukrajini, prenose mediji.
U međuvremenu, saradnja BRIKS-a u različitim oblastima, uključujući obračune u lokalnoj valuti, koji postaju sve veći. Tokom video obraćanja na poslovnom forumu BRIKS-a u junu, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da Rusija istražuje mogućnost stvaranja međunarodne rezervne valute na bazi korpe valuta BRIKS-a.
Zemlje su se zasitile SAD, koje koriste svoj dominantni dolar i moć u određivanju pravila kako bi ostvarile hegemonizam. Kao rezultat toga, sve više zemalja je spremno da pokaže svoju nezavisnost
Tekst preveo V.D.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.