SUBOTICA – Delegacija ambasade Japana u Srbiji, na čelu sa ambasadorom Takahikom Kacumatom, boravila je u poseti Subotici, tokom koje su se sastali sa gradonačelnikom Stevanom Bakićem i gradskim rukovodstvom.
Neke od tema bile su bratimljenje Subotice sa jednim japanskim gradom, kao i jačanje privredne saradnje širenjem Slobodne zone Subotica.
Ambasador Japana Takahiko Kacumato boravio je u prvoj zvaničnoj poseti našem gradu, a kako je poručio – Subotica ima unikatan i atraktivan položaj zbog blizine Mađarskoj i Evropskoj uniji, što je za Japan veoma značajno.
Nakon sastanka u Gradskoj kući, gradonačelnik Bakić je istakao da ova poseta Subotici ima poseban značaj tim pre što je ostvarena u godini kada, kao što je poznato, Srbija i Japan obeležavaju veliki jubilej u svojim odnosima – 140 godina prijateljskih, političkih, društenih i ekonomskih veza dva naroda, odnosno od prve diplomatske prepiske srpskog kralja Milana Obrenovića i japanskog cara Meiđija 1882. godine.
„Tokom susreta dotakli smo se mnogih tema. Njegovoj ekselenciji smo predstavili privredne, investicione, turističke i kulturne potencijale našeg grada. Razgovarali smo i o većem prisustva japanskih kompanija na ovom području i njihovom investiranju u Suboticu, kao i o zainteresovanosti zbližavanja jednog grada sa Gradom Suboticom, u brojnim oblastima“, kazao je gradonačelnik Bakić.
Dodao je da je jedna od tema bila i spoljnotrgovinska razmena ovog regiona sa Japanom.
„Na području Regionalne privredne komore Severnobačkog upravnog okruga ukupna robna razmena sa Japanom u 2021. godini iznosila je 19,2 miliona dolara, što je za 45,9 odsto više od ukupne robne razmene u istom periodu u 2020. godini. Pomaka ima, ali i velikog prostora za još intenzivniju razmenu i ekonomsku saradnju“, istakao je Bakić.
Naveo je da se razgovaralo i o Privrednoj zoni „Mali Bajmok“, i o Slobodnoj zoni Subotica, koja, kako je rekao, na insistiranje nadležnih iz Opština Senta i Kanjiža, kao i značajnih privrednih subjekata sa njihovih teritorija među kojima je i duvanska kompanija Japan tobako internešenel, planira proširenje slobodne zone i u tim opštinama.
„Složili smo se da je prekretnica za dalji razvoj bilateralnih i ekonomskih odnosa dve države bio susret predsednika Srbije Aleksandra Vučića i bivšeg, nažalost preminulog, premijera Japana Šinzo Abea, u Beogradu, sredinom januara 2018. godine. Kao potvrda te činjenice je i odlikovanje od strane predsednika Srbije Aleksandra Vučića koje je, na Vidovdan 2022. godine, dodeljeno Šinzo Abeu za održavanje prijateljskih odnosa i unapređenje saradnje dveju zemalja. Uveren da će i naše države, i naši gradovi, zajedničkim snagama nastaviti da neguju prijateljstvo, Njegovoj ekselenciji bih se još jednom zahvalio na poseti i poželeo mu ugodan boravak u našem gradu“, naglasio je gradonačelnik Stevan Bakić.
Ambasador Japana Takahiko Kacumata zahvalio se gradonačelniku Stevanu Bakiću na dobrodošlici, kao i na, kako je rekao, plodonosnim i konstruktivnim razgovorima. On je, takođe, podsetio da je 2022. godina u kojoj se obeležava 140 godina saradnje i dobrih odnosa između Republike Srbije i Japana.
Podsetio je na međuvladinu saradnju i investiranje japanskih kompanija u Republiku Srbiju prethodnih godina, poput kompanija ‘Nidek’ u Novom Sadu i ‘Tojo tajers’, u Inđiji. „Kroz naše plodonosne razgovore sa gradonačelnikom upravo smo govorili o tome, kao i o mogućem poboljšanju poslovno-ekonomskih veza upravo na ovom području”, kazao je Takahiko Kacumata.
Nakon prijema, Bakić i Kacumata posetili su Dom za decu ometenu u razvoju “Kolevka”, gde je direktoru Doma “Kolevka” Stojanu Sokoviću predata humanitarna pomoć za ovu ustanovu. U toku posete izveden je i prigodan program u kome je učestvovalo i Srpsko–japansko udruženje „Srce Srema“, iz Rume.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.