logo transparend vojvodina uzivo

Amandmani pokazuju uspešnu saradnju vlasti i nauke

BEOGRAD – Dvodnevna Međunarodna konferencija „Beogradski ustavnopravni forum“ počela je danas u Rektoratu Univerziteta u Beogradu u organizaciji Instituta za uporedno pravo, pod pokroviteljstvom beogradskog Univerziteta.

Skupu je prisustvovala ministarka pravde Maja Popović koja je istakla da izvršna vlast može iizuzetno dobro da sarađuje sa naukom, u konkretnom slučaju sa pravnom naukom.

„Upravo smo prilikom izrade ustavnih amandmana pokazali da je Ministarstvo pravde dalo samo pravni okvir dok je težište bilo na nauci i struci“, rekla je Popović novinarima pred početak konferencije.

Posebno je pomenula značajan doprinos u izradi rešenja za ustavne amandmane profesora ustavnog prava na Pravnom fakuletu Univerziteta u Beogradu Vladimira Petrova, kao i Miloša Stanića i Miroslava Ðorđevića iz Insituta za uporedno pravo.

„Njima dugujemo neizmernu zahvalnost jer su oni kao naučnici u svojim naučnim radovima dali doprinos idealnim rešenjima ustavnih amandmana. Pored njih, u radnoj grupi bili su i predstavnici strukovnih udruženja, tužilaca i sudija i u tom smislu smo postigli konsenzus, to je ono čemu svaka država teži“, istakla je ministarka.

Prema njenim rečima, tom kohabitacijom i saradnjom u demokratkom duhu došlo se do najboljih ustavnih rešenja.

Ona je poručila da će Ministarstvo nastaviti takvu saradnju sa strukom kao i sa Venecijanskom komisijom i u narednom periodu, jer nas u roku od godinu dana nakon usvajanja izmena očekuje donošenje novih pravosudnih zakona.

To su Zakon o sudijama, Zakon o javnim tužilaštvima, Zakon o Visokom savetu tužilaštva, Zakon o Visokom savetu sudstva, kao i Zakon o uređenju sudova.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Ðokić izrazio je zadovoljstvo što je upravo Rektorat domaćin ovog skupa podsetivši da je upravo jedan od osnivača tog Instituta pre 65 godina bio redovni profesor Pravnog fakulteta i bivši rektor Univerziziteta Borislav Blagojević.

„Ovo je pravo mesto gde Institut za uporedno pravo može da pokaže šta radi, a oni su poznati po tome što organizuju veliki broj konferencija skupova, raznih analiza, ekspertiza. Nadam se da će ovaj skup biti doprinos pravnim naukama“, naglasio je rektor.

Dekan pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran Mirković takođe smatra da je upravo Univerzitet u Beogradu pravo mesto da se promisljaju ustavno-pravna pitanja, s obzirom da se suočavamo sa izazovima koje nosi novo vreme i standardi u pogledu organizacije vlasti i ljudskih prava.

„Mislim da će ovaj naučni skup dati dobre odgovore na ova pitanja“, rekao je Mirković.

Direktor Instituta za uporedno pravo Vladimir Čolović ukazao je da Institut u 65. godini postojanja organizuje ovu veoma značajnu konferenciju, u godini kada je dao dva naučna saradnika Miloša Stanića i doktora Miroslava Ðorđevića za članove Radne grupe za izradu Akta za izmenu ustava.

„Institut za uporedno pravo daje analize, stavove i pravna mišljenja o zakonodavstvu…Zbog toga je veoma značajna saradnja sa Ministarstvom pravde koja traje decenijama, s obzirom da mu Institut često daje obaveštenja o sadržini stranog prava“, ukazao je Čolović.

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladimir Petrov iskazao je veliko zadovoljstvo što nauka i politika sarađuju na promeni ustava u delu o pravosuđu .

„Zbog toga će budući ustavni amandmani biti proizvod izvanredne saradnje. Želim da takva saradnja opstane jer ona nije u interesu ni politike niti nauke kao takvih, već pre svega građana Republike Srbije“, zaključio je Petrov, koji je i član Venecijanske komisije za Srbiju.

Pored ostalih pitanja, ova velika konferencija baviće se preispitivanjem klasičnih ustavnopravnih shvatanja u uslovima savremene države i politike, internacionalizacijom ustavnog prava, izgradnjom ustavnog identiteta i ulogom Ustavnog sudstva, ka i preispitivanjem doktrine podele vlasti i preobražajima ljudskih prava u 21. veku.

Među učesnicima konferencije nalaze se mnogobrojni ugledni profesori, naučnici, sudije i predsednici ustavnih sudova, članovi Venecijanske komisije i drugi.

Beogradski ustavnopravni forum ove godine predstavlja centralnu naučnu konferenciju na polju ustavnopravne nauke u našoj zemlji.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.