Aleksandar Nevski – Bitka na ledu

05. aprila 1242. godine ruski knez Aleksandar Nevski do je nogu potukao ujedinjenu nemačko-litvansku vojsku na Čudskom jezeru.

Ova bitka ostala je posebno upamćena jer se odigrala na zaleđenom Čudskom jezeru. Nazvana još i „Bitka na ledu“ koja će u svoj ledeni zagrljaj uvući nekoliko hiljada teško oklopljenih vitezova krstaša. Ovom događaju prethodi stanje grabežljivog i nestabilnog duha vatikanskog poglavara. Ubeđen u ispravnost svojih postupaka, ophrvan mislima suprotnim porukama jevanđelja i vaseljenskih sabora, rimski papa Grgur IX  organizovao je krstaški pohod, 1237. godine. Ideja mu je bila obračun sa pravoslavljem i pokoravanje ruske zemlje i umesto da propoveda mir on se odlučuje na Severnokrstaški rat, ali avaj. Udarac koji će krstaši doživeti označiće kraj njihove kampanje protiv Novogorodske republike i ostatka ruskih oblasti za čitavo naredno stoleće.

Inače, papa Grgur IX ostao je upamćen kao osnivač institucije nazvane inkvizicija koja je u smrt odvela nepoznat broj nevinih ljudi. Istorija ga pamti i kao ličnost koja je vodila izrazito anti jevrejsku politiku.

Prvi veća bitka ovog krstaškog pohoda odigrala se na obalama reke Neve, 15. jula 1240. godine. U cik zore i iznenada, kroz gustu maglu Rusi su u jurišu zbrisali švedski logor. Element iznaneđenja i meteo uslovi izazvali su jezivi strah i pometnju među krstašima, koji su bežeći u rasulu pretrpeli stravične gubitke. Nakon bitke knez Aleksandar uz ime dobija naziv Nevski. Braneći svoju zemlju i veru, ugroženu od zapadnih krstaša do nogu je potukao brojniju švedsku vojsku, nahuškanu nesretnikom Grgurom IX.

Istorija beleži kneževe reči uoči bitke na Nevi, kojima hrabri vojsku: „Bog nije u sili nego u pravdi“!

Dve godine kasnije, konsolidovane krstaške jedinice nemačko-litvanske unije predvođene nemačkim viteškim redom Tevtonaca ponovo će napasti ruske zemlje. Iživljavajući se nad težačkim stanovništvom palili su i pljačkali ruske oblasti. Svetili su se za raniji neuspeh i poraz koji su doživeli na reci Nevi. Imajući uspeh spočetka kampanje, osvojili su gradove Jurjev i Pskov i prodrli dalje do Novgorodske oblasti. Ruska vojska pod komandom Aleksandra Nevskog krenula je iz Novgoroda ka Finskom zalivu, gde zauzimaju zalivsku oblast Koporja – Koporski zaliv.

U nezadrživom maršu Rusi pobeđuju Nemce i oslobađaju grad Pskov. Po oslobađanju Pskova usledila je bitka Čudskom jezeru.  U svitanje 05. aprila 1242. godine, Ruska vojska pod komandom Aleksandra Nevskog sudarila se sa teško-oklopljenom Tevtonsko konjicom, na zaleđenom jezeru. Žestok udar tevtonaca razbio je prve ruske redove, ali prednost nije iskorištena. Došlo je do velike gužve na ledu. Konjanici zadnjih tevtonskih redova naletali su na svoju prethodnicu. Lomeći led pod sobom svojom težinom i loše vođenim napadom postaju lak plen. Bočne jedinice ruske vojske sa pozadinom uspevaju da ih opkole. Tada je stradao veliki broj tevtonaca, kukama svlačeni sa konja zajedno sa konjima odlaze pod led.

Bila je ovo druga pobeda Aleksandra Nevskog protiv ničim izazvanog neprijatelja, koji se pojavio tamo gde mu nije bilo mesto. Narodna poslovica najbolje opisuje ovakve i slične događaje, ona glasi:“ Sa kakvim namerama si došao, tako si i prošao“! Severozapadna granica Rusije bila je bezbedna za dugo vreme.

Aleksandar Nevski je rođen 30. maja 1220. godine. Njegov otac Jaroslav Vsevolodovič bio je veliki knez. Nakon smrti oca 1246. godine, Aleksandar će od Batu-kana (mogolski osvajač i vladar) dobiti vlast nad čitavom južnom Rusijom i Kijevom, 1249. godine. Bilo je to smutno vreme za Ruse jer su velikim delom njihovih teritorija vladali naslednici Džingis-kana. Rusi su bili u obavezi da im plaćaju porez, kupujući na taj način nezavisnost. Aleksandar Nevski od 1252. godine nosi titulu velikog kneza.

Pred smrti je primio monaški postrig u imenu Aleksije, i kao monah biva pogreben u manastiru rođenja Presvete Bogorodice u Vladimiru, 23. novembra 1263. godine. Njegove netruležne mošti otkrivene su 1380. godine. U Petrovgrad su prenete po nalogu Petra Velikog i nalaze se u lavri Svetog Aleksandra Nevskog. Ruska Crkva ga je kanonizovala, slavi se 30. avgusta i 23. novembra. Sveti Aleksandar Nevski je jedan od svetitelja zaštitnika Rusije i pravoslavlja.

Slika dole: knez Aleksandar Nevski
Slika: Wikimedia Commons

Pročitajte još:

 
 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.