KIKINDA – U Kikindi je započet pionirski poduhvat u poljoprivredi – akvaponija. Mladi programer iz Kikinde, Dragan Kerkez, zajedno sa prijateljem iz Kenije, započeo je proizvodnju zelene salate na vodi, koja se napaja đubrivom iz ribnjaka. Ukoliko projekat bude isplativ, planirano je da se površine pod plastenicima uvećaju i do deset puta.
Kikinđanin Dragan Kerkez, dvadesetšestogodišnji programer, uložio je sredstva u novi koncept poljoprivredne proizvodnje pod nazivom akvaponija – proizvodnja zelena salate i začinskog bilja na vodi, koje ribe napajaju hranljivim materijama i đubrivom. Na oko 1.600 kvadratnih metara podigao je plastenik, potpuno ga opremio, a pored izgradio ribnjake sa šaranima koji vodu napajaju đubrivom.
– Cena proizvodnje je bukvalno minimalna, potrošnja vode mizerna i prostor koji se koristi za ovu količinu proizvodnje je mali. Ovo spada u organsku proizvodnju jer je činjenica da u toj vodi nema ništa od hemije, a ništa ne koristimo ni protiv insekata jer ne bismo ni smeli zbog ribe i ne vidim nijedan razlog zašto ovo ne bi bila organska proizvodnja – kaže Dragan Kerkez.
Ciklus proizvodnje zelene salate na vodi je znatno kraći, a ukus je puniji i bez gorčine. Koncept akvaponije Kerkez je u Kikindu preneo iz Kenije, gde vrlo često boravi, i zajedno sa svojim tamošnjim prijateljem primenjuje na severu Banata.
– Tržište postoji, ima prostora za sve, ali mora puno da se radi i da proizvod bude mnogo bolji od svega na tržištu da bismo mi kao mali proizvođači mogli da uspemo – dodaje Kerkez.
Imajući u vidu da je ovo pionirski poduhvat, još uvek se ispituju tržište i potražnja, ali uporedo sa konstantnim ulaganjima, kako bi se proizvodnja dovela do savršenstva. Ukoliko se akvaponija pokaže kao budućnost srpske poljoprivrede, mladi stručnjak iz Kikinde planira da u narednih nekoliko godina radne površine poveća i do deset puta.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.