GLOGONJ – Obrazovne i kulturne aktivnosti u cilju očuvanja rumunskog jezika i tradicije u okviru Kulturnog centra „Infinitum“ u Glogonju održavaju se zahvaljujući podršci Grada Pančeva, Nacionalnom savetu rumunske nacionalne manjine i Departmanu za Rumune u dijaspori iz Bukurešta.
Na radionici rumunskog jezika i kulture u prostorijama Doma kulture „Mladost“ u Glogonju, koje koristi i Centar „Infinitum“, ove godine više od dvadesetoro dece i mladih uči o gramatici i vokabularu, ali i o umetnosti, muzičkoj, književnoj i običajima.
Na osnovu nivoa prethodno usvojenog znanja polaznici kursa su bili podeljeni na početni i viši nivo. Osim novog vokabulara i gramatičkih pravila upoznali su se i sa prozom i poezijom, ali i sa dečjim pesmama kojima su se predstavili na raznim prigodnim edukativnim i kulturnim manifestacijama tokom ove godine.
U martu je šestoro dece iz Glogonja učestvovalo na onlajn – manifestaciji „Proleće na rumunskom jeziku“, čiji je organizator Romanian Business School iz Bukurešta u saradnji sa Uneskom. Imali su prilike da se upoznaju i sa decom iz Evrope, Dubaija i SAD-a i njihovim, takođe, lepim umetničkim predstavljanjima.
Ove godine su deca realizovala i dokumentarnu skicu o povezanosti i prijateljstvu srpskog i rumunskog naroda kroz istoriju, pomenuvši i ličnosti poput kralja Aleksandra i kraljice Marije. Učenici su učestvovali i u prezentaciji lingvističkih sličnosti kao i podudarnosti u običajima ova dva naroda.
Za praznik narodne bluze koji se obeležava 24. juna svojim slikarskim radovima su učestvovali na takmičenju atinske škole „Štefan Brsenesku“ prikazujući običaje i narodnu nošnju.
U periodu od 18. do 25. jula mladi iz Glogonja su, zahvaljujući podršci Departmana za Rumune u dijaspori kao i svom angažmanu i trudu da nauče jezik što optimalnije, bili na besplatnoj ekskurziji u transilvanijskom turističkom mestu Sn-Đorz, kod Bistrice uz učesnike iz Irske, Grčke, Italije, Jordana i mnogih drugih zemalja.
Osim što su stekli nova nezaboravna prijateljstva, zahvaljujući bogatom programu posvećenom upoznavanju tradicionalnih vrednosti i umetnosti, stekli su mnoga nova saznanja i obišli muzeje, manastire, etno-kuće, Karpate, mesta i kuće poznatih pisaca Đorđe Košbuka i Liviu Rebreanua.
Svaki učenik koji je na početku godine pokazao uspešno savladan nivo jezika bio je nagrađen školskim priborom, a nekoliko dece i modernim tablet-računarom, što je donacija Departmana za Rumune u dijaspori.
Na lokalnoj manifestaciji posvećenoj negovanju narodnih vrednosti oko dvadesetoro dece je nastupilo kao vokalna grupa u septembru izvodeći narodnu pesmu, a nekoliko učesnika je i recitovalo dečje pesmice.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.