Akcioni plan razvoja organske poljoprivredne proizvodnje u AP Vojvodini (FOTO)

Svake nedelje podeliću sa vama aktivnosti koje sam imao u okviru Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo kroz svoj blog Poljoprivredni dnevnik.

U toku kontinuiranih obilazaka poljoprivrednih gazdinstava širom cele pokrajine, stekao sam utisak da je unapređenje poljoprivrednih proizvoda jedino moguć ukoliko svi zajedno na ovom polju promenimo određene stavove i mišljenja. Ove promene se veoma odnose na usvajanje novih znanja, tehnologija i umeća koje treba da omoguće rešenje problema u vezi sa pojedinim aspektima poljoprivredne proizvodnje.

Foto: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu

Moramo akcenat staviti na istraživanja, razvoj i inovacije. Bez ovakvih nastojanja nema uspeha ni u jednoj industriji, pa ni u poljoprivredi. Proizvodnja se treba modernizovati u skladu sa novim tehnološkim nivoima. Bitno je da shvatimo, da ulaganje u novu tehnologiju nije trošak, već investicija u budućnost.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo je prepoznao da budućnost poljoprivrede leži u digitalizaciji. U saradnji sa Institutom Biosens kreirali smo digitalnu platformu Agrosens APV, koja pruža podršku poljoprivrednicima u praćenju rasta useva i planiranju poljoprivrednih aktivnosti. Ova platforma predstavlja važan korak u digitalizaciji poljoprivrede i povećanju efikasnosti i konkurentnosti domaćih proizvođača.

Prateći trendove veoma smo usmereni ka unapređenju organske proizvodnje.

Foto: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo ove godine je umnogome pospešio organsku poljoprivrednu proizvodnju u Vojvodini. Za tu namenu bila su predviđena sredstva za nabavku opreme u visini od 10 miliona dinara.

Foto: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu

Početkom decembra donešen je Akcioni plan razvoja organske poljoprivredne proizvodnje u AP Vojvodini za period od 2020 do 2025. godine. To je akt od izuzetnog značaja za jasno definisanje pravca razvoja organske poljoprivredne proizvodnje u AP Vojvodini. Predstavlja osnovu za unapređenje i prilagođavanje mera podrške proizvođačima, kao vid dugoročne institucionalne podrške u cilju osnaživanja ove proizvodnje i podizanja površina pod organskom proizvodnjom.

Foto: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo angažovao je Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu za izradu pomenutog Akcionog plana. Takođe, za biljnu proizvodnju bilo je predviđeno 80 miliona dinara za nabavku konstrukcije i opreme za plastenike, 85 miliona dinara za nabavku opreme za zaštitu od elementarnih nepogoda, dok je za nabavku opreme i sistema za navodnjavanje predviđeno 370 miliona, što je za 30 miliona više nego prošle godine.

Foto: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu

Organska poljoprivredna proizvodnja, kao sistem održive poljoprivrede koji se zasniva na racionalnom korišćenju prirodnih resursa i očuvanju i zaštiti životne sredine, sve više privlači pažnju kupaca, s obzirom da poljoprivredni proizvodi iz ove proizvodnje ne sadrže ostatke pesticida, jer nastaju u skladu sa prirodom.

U Republici Srbiji je ukupno pod organskom proizvodnjom oko 21000 hektara, sa preko 6000 sertifikovanih proizvođača. Od toga je u AP Vojvodini u sistemu organske proizvodnje oko 8000 hektara. Republika Srbija i Autonomna pokrajina Vojvodina prepoznaju značaj razvoja organske proizvodnje, te su zbog toga vidovi podrške ovoj proizvodnji značajno uvećani prethodnih godina.

Čedomir Božić

 

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.