logo transparend vojvodina uzivo

Akademci i privrednici zajedno na Superklaster radionicama

BEOGRAD- Preko 60 predstavnika startapova, privrednog sektora i akademske zajednice učestvovali su na radionicama održanim u Novom Sadu, Beograd i Nišu, kako bi isrobali novi ekonomski model Superklaster, koji povezuje stručnjake iz različitih sektora, radi unapređenja poslovanja u domenu tehnoloških inovacija, saopšteno je danas iz ICT Hub-a.

Interaktivne superklaster radionice održane su u okviru projekta „Srbija Inovira“, koji realizuje ICT Hub uz podršku USAID-a, u cilju jačanja ekonomije uz pomoć inovativnih tehnoloških rešenja za segmente privrede sa najvećim razvojnim potencijalom.

Učesnici su imali priliku da na radionici simuliraju superklaster i direktno se upoznaju sa prednostima ovog ekonomskog modela, koji povezuje profesionalce iz različitih oblasti i ohrabruje ih da saradnjom u oblasti tehnoloških inovacija stvaraju vrednosti.

Saopšteno je da je moderator radionica bio je ekspert za korporativne inovacije, preduzetništvo i transfer tehnologije Afonso Rebelo de Sousa, koji je tokom svoje karijere doprineo uspehu globalno poznatih kompanija kao što su LinkedIn i Adidas. Renomirani stručnjak predstavio je učesnicima svoja neposredna iskustva i detaljno im predočio snagu usklađenosti ciljeva, međusobne saradnje i sinergetskog delovanja.

De Suosa je istakao da je zadovoljstvo raditi na inovacijama u Srbiji jer postoji toliko talenta i potencijala širom naše zemlje.

„Ove radionice su pokazale da postoje ne samo apetiti, već i ekspertiza za otvaranje novih mogućnosti. Mislim da je sada pravo vreme za razvoj superklastera koji će negovati sinergiju i

povezati privredu, akademsku zajednicu i preduzetnike“, rekao je on.

Poručio je da će ovakva efikasnost dovesti do ubrzanog rasta poslovnih prilika.

Tokom višečasovne simulacije učesnici su, piše u saopštenju, zaključili da superklaster otvara velike prilike kada je u pitanju razvoj tehnoloških inovacija i da je njegova primena neophodna za unapređenje ekonomije Srbije.

Direktor projekta Srbija inovira Aleksandra Popović izrazila je zadovoljstvo rezultatima radionice, ali i velikim odzivom.

„Mislim da su svi učesnici dobili potvrdu da se kroz saradnju u raznolikom okruženju otvaraju nove prilike. Stvaranje vrednosti je realan rezultat superklastera”, naglasila je Popović i dodala da su tokom radionica startapi bili u prilici da razgovaraju sa finansijskim timom Srbija inovira.

Ocenila je da je generalna proba uspela i da će sledeći korak bite javni poziv za pilot superklastere.

ICT Hup saopštio je da projekat „Srbija inovira“ završava istraživanje sektora sa najvećim tehnološkim potencijalom, te da će četiri od njih postati piloti superklastera.

Javni poziv koji će biti objavljen do kraja 2021. godine biće upućen svim predstavnicima privrede, startap i akademske zajednice, investitorima, ali i državi da zajednički rade na jačanju domaće ekonomije kroz razvoj inovacija.

Najavljeno je da će se tokom naredne godine testirati potencijal domena u stvarnom okruženju, dok će se 2023. godine birati jedan u okviru kog će se sprovesti razvoj prvog srpskog superklastera.

Pobednički sekor dobiće značajnu pomoć za što bolje pozicioniranje na tržištu, a cilj je da 2025. postane samoodrživ u celosti, navedeno je u saopštenju.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.