80 godina oslobođenja Rume

RUMA – Nizom prigodnih svečanosti u našoj opštini danas se obelezava značajan jubilej – 80 godina od oslobođenja Rume u Drugom svetskom ratu.
Foto: Opština Ruma

Po tradiciji svečanost obelezavanja godišnjice oslobođenja započela je prijemom u rumskoj Gradskoj kući, gde su pomoćnik predsednika Opštine Ruma za kulturu i obrazovanje Stevan Kovačević i načelnik Opštinske uprave Nikola Đuričić ugostili predstavnike Vojske Srbije, opštinskog i pokrajinskog SUBNOR-a, Ambasade Ruske Federacije u Srbiji, predstavnike Saveza jevrejskih opština, kao i članove rumskog Udruzenja ratnih vojnih ivalida, predstavnike političkih partija i brojnih boračkih organizacija iz Srema, Srbije, Republike Srpske i Federacije BiH.

Foto: Opština Ruma

Bila je to prilika da se evociraju sećanja na hrabru antifašističku borbu, te junake koji su dali svoje zivote za oslobođenje Rume, Srema, Srbije i tadašnje Jugoslavije, ali i da se uruče prigodna priznanja.

Opština Ruma je dobila visoko priznanje republičkog SUBNOR-a “Veliko hvala” za doprinos razvijanju i osavremenjivanju tradicija oslobodilačkih i odbrambenih ratova i očuvanju tekovina antifašističke borbe, dok je predsednik rumskog SUBNOR-a Predrag Vukmirić, predsedniku pokrajinskog SUBNOR-a Jovi Baroševčiću uručio svečanu povelju povodom 80 godina oslobođenja Rume. Jubilarnom poveljom inđijski SUBNOR je nagradio opštinski SUBNOR Ruma.

Nakon prijema u Gradskoj kući, na spomen obelezje zrtvama Drugog svetskog rata, na Gradskom groblju u Rumi delegacije su polozile vence. Dušan Višekruna sveštenik Sabornog hrama Silaska Svetog Duha na apostole u Rumi sluzio je na Gradskom groblju opelo zrtvama Drugog svetskog rata.

Pomoćnik predsednika Opštine Ruma Stevan Kovačević i načelnik Opštinske uprave Nikola Đuričić su saglasni u oceni da je naša istorija prepuna podviga, junačkih dela, događaja koji svedoče da je našem narodu pre svega stalo da zivi u slobodi.

“Da nije bilo hrabrih predaka da za veličanstvene slobodarske ideale daju svoj zivot, mi danas ne bismo mogli da govorimo o bilo kakvom boljitku i svaka naša pomisao o napretku bila bi besmislena. Zato je naša obaveza da negujemo uspomenu na njih. Sećajući se naših slavnih predaka mi danas moramo naše misli uputiti i ka jednom delu našeg naroda koji ne uziva sve plodove slobode i u 21. veku zivi u uslovima koji se nikako ne mogu nazvati zivot u slobodi. Dokle god postoji neko kome je sloboda potrebna mi uvek moramo biti na njegovoj strani”, poručio je Kovačević.

Predsednik rumskog SUBNOR-a Predrag Vukmirić podsetio je da je borba za Rumu počela 23. oktobra na Jarčini, gde su Nemci uradili sedam odbrambenih linija sa kojih su potisnuti 24. oktobra.

“Ruma je bila veoma utvrđena bunkerima i utvrđenim borbenim tačkama protiv tenkova i borbenih vozila. Borci 36.vojvođanske divizije nadirali su u grad sa istočne, a 16. divizije sa severne strane. Tokom 26. oktobra vođene su zestoke borbe na svim polozajima, a 27. oktobra napade Vojvođanskih jedinica pomoglo je dejstvo kaćuša iz 117.artiljerijskog puka tako da su Nemci brzo napustili Rumu. U borbama za oslobođenje Rume poginula su 34 borca i rukovodioca, a 81 borac je bio ranjen, poginulo je oko 150 Nemaca i ustaša. Ma kakva ideološka opredeljenja nečija bila ne moze se ničim pobiti i zaboraviti antifašističko nasleđe našeg naroda”, napomenuo je Vučmirić.

Kao što je to bio slučaj i svih prethodnih godina, polozeni su venci i na spomen ploču nekadašnje rumske sinagoge, koju su ustaše porušile 1943. godine.

Foto: Opština Ruma

U Rumi je pre rata zivelo negde oko 220 Jevreja, sedamdesetak porodica, bili su ugledni građani ovog grada, uglavnom trgovci, zanatlije, kazao je nakon polaganja venaca Mirko Štark iz Jevrejske opštine Novi Sad.

“Nazalost fašističke snage su istrebljenje Jevreja sproveli skoro u potpunosti. Rat je prezivelo 19 ljudi, a danas, osam decenija kasnije, u Rumi zivi samo jedna jevrejska porodica. Na nama je da prenosimo sećanje na njih, da ih nikad ne zaboravimo. Sinagoge u Rumi nema, ali Jevrejska opština Novi Sad će čuvati uspomenu i istinu na rumske Jevreje dokle god postojimo. Čestitam još jednom Rumljanima Dan oslobođenja”, rekao je Štark.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.