5 zanimljivosti koje možda niste znali o Kameničkom parku

NOVI SAD – Kamenički park jedan je od najpopularnijih i najposećenijih novosadskih parkova čije postojanje datira još iz 19. veka. Danas on predstavlja spomenik prirode 3. kategorije.

Od njegovog postojanja pa do danas, park prate brojne legende i zanimljivosti, a neke od njih se tiču njegovog nastanka, istorije, popularnosti i sadržaja.

1. Dvorac Marcibanji-Karačonji
Kamenički park se dovodi u vezu sa porodicama Marcibanji i Karačonji, ali i sa njihovim dvorcem u Sremskoj Kamenici. Naime, dvorac koji se i dan danas nalazi u neposrednoj blizini parka, pored Dunava, prvobitno je nastao kao ideja grofa Lerinca Marcibanja. Od 1758. godine kada je grof počeo sa prvobitnim građevinskim planovima, pa do 1834. godine dvorac je menjao svoj izgled, ali i porodicu. Udajom jedne od naslednica, Marije Marcibanji, dvorac je prešao u ruke njenog muža, grofa Gvida Karačonjija. Karačonji je bio zadužan da dvorac zadobije današnji izgled, ali i da nikne velelepni park koji danas poznajemo kao Kamenički park.

Danas je Dvorac Marcibanji-Karačonji zaštićen kao kulturno dobro i predstavlja jednu od atrakcija grada i Sremske Kamenice.

2. Park nastao kao projekat porodice Marcibanji-Karačonji
Park koji danas rado obilaze i mladi i stari, a nosi naziv Kamenički park, nastao je upravo iz potrebe da grof Karačonji svojoj grofici podari „zeleno šetalište“ u neposrednoj blizini dvorca. Tada su angažovani najbolji stručnjaci kako bi park izgledao nalik najlepšim dvorskim engleskim vrtovima. U parku su se nalazile fontane, klupe, veštačko jezero, ali i brojne biljne vrste koje se i danas spominju.

3. Skulptura „Pet glava“
Skulptura „Pet glava“ jedna je od najpoznatijih i najtraženijih lokacija u ovom parku. Skulptura nosi više naziva, a neki od njih je i nemački naziv „Rosenhügel“. Ova skulptura datira iz 19. veka i specifičnog je izgleda. Skulpturu doslovno čini pet glava koji se nalaze na stubovima, a legenda govori da predstavljaju rimske vojnike ili pak članove porodice Karačonji.

Skulptura se nalazi u centralnom delu parka, na vidikovcu koji se još naziva „brežuljak ruža“.

4. Autentičnost parka
Treba napomenuti da je autentičnost ovog parka jedna od lepših stvari. Naime, velika većina prostornog i sadržajnog koncepta parka je ostala iz vremena kada je on projektovan, a to je 19. vek. Od kada je grof Karačonji odlučio da napravi zeleni velelepni vrt za svoju ženu, malo šta se tu promenilo. Kamenički park i dalje je očuvan, sređen, sa skulpturama od najranijeg perioda.

Šetnjom stazama ovog parka nailazi se na više skulptura, mimo one koje smo pomenuli. Skulptura čuvene „Sfinge“, zatim „Devojka koja leži“…

Pored vrednosti kulturnih spomenika, prostornost i sama raznovrsnost biljnih vrsta čini park jednim od najraznovrsnijih. Pored toga veliki deo Kameničkog parka pokriven je šumom.

5. Mesto na kome se snimao američki film
Malo ko zna da je Kamenički park bio glavno mesto za snimanje jednog ratnog stranog filma. U pitanju je film „Castle Keep“ ili na srpskom „Čuvari zamka“. Film je sniman 1968. godine, a premijerno je prikazan 1969. godine.

Film je kazivao o Drugom svetskom ratu i odbrani američkih vojnika od nemačkih napada.

Zanimljivo je da je Kamenički park u to vreme dobio i jedan dvorac, ali samo za potrebe filma, te je tako park u nekim kadrovima teško prepoznati.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.