Kad nas obuzme ljutnja jer nas je kolega prozvao za grešku za koju nismo odgovorni, ili tuga jer smo saznali da nismo dobili posao kojem smo se nadali, u našem telu se pokreće biohemijska reakcija, čije je trajanje vrlo kratko.
Samo minut i po je potreban da se u našoj krvi stvore, deluju i zatim povuku hormoni koji se luče kad neki događaj doživimo kao stresan. Međutim, vrlo često se taj osećaj ljutnje ili tuge nastavlja satima, danima, čak i mesecima pošto što se dogodio prvobitni okidač.
Upravo negativne emocije mogu da utiču na fizičko zdravlje i ostave teške posledice, potvrđeno je istraživnjima.
Uzroci mnogih bolesti su puno dublji nego što mislimo te u najvećoj meri zavise od nas samih, a posebno od naših najčešćih misli i emocija. Često se dešava da pacijent vredno “radi” na sebi i vodi računa o ishrani, redovno trenira, ali ne menja negativni obrazac ponašanja, na kontroliše misli i emocija.
Često, nakon izbacivanja negativne emocije iz sebe dolazi osećaj unutrašnje praznine i umora. S druge strane, ako ne izbacimo negativne emocije, sve to ostaje u nama, i taloži se, doslovno “jede” telo iznutra, piše Svetlana Soms.
Najgore emocije koje uništavaju naše zdravlje su:
- strah
- zavist
- mržnja
- pohlepa
- samosažaljenje