25 godina kasnije: Novi Sad od grada bez mostova do 6 mostova (VIDEO i FOTO)

mostovi mosta Novi Sad izvor Vojvodina uzivo
NOVI SAD – Pre 25 godina, Novi Sad je bio grad bez ijednog mosta. Srušeni tokom NATO agresije 1999. godine, mostovi preko Dunava ostavili su grad bez ključnih veza koje su spajale njegove obale i ljude.

Četvrt veka kasnije, Novi Sad se ponosi sa tri mosta – Mostom Slobode, Varadinskim mostom i Novim Žeželjevim mostom.

Danas, još tri mosta se nalaze u fazi izgradnje, čime će grad postati još povezaniji i otvoreniji za budućnost.

Pešački most

Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević prisustvovao je juče potpisivanju ugovora o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji mosta sa pristupnim saobraćajnicama i rekonstrukciji postojećeg tunela sa liftovima do gornjeg platoa Petrovaradinske tvrđave.

Ugovor su potpisali ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i predsednik China Shandong International Economic & Technical Cooperation Group LTD Džuang Jung.

pešacki most tunel Novi Sad izvor Gradske info
Trasa budućeg Pešačkog mosta, tunel, Novi Sad; izvor Gradske info

– Zaista mislim da nema primer u svetu da u gradu sa tri mosta, gradi se još tri. Takođe, mislim da je veoma važno za komfor za život građana i građanki Novog Sada pešačko-biciklistički most. Izgradnja ovog mosta će trajati 24 meseca, počinjemo nadam se već u martu, najkasnije aprilu. To znači da će ovaj most biti gotov 2027. godine, a ova dva 2026. godine.

Render: pešački most izvor CIP
Render: pešački most izvor CIP

Četvrti most

Budući četvrti novosadski most preko Dunava, spojiće grad sa Sremskom Kamenicom, odnosno Bulevar Evrope sa budućim  Fruškogorskim koridorom. Sa širenjem grada na sremsku stranu, glavna uloga novog mosta biće da rastereti postojeće mostove i obezbedi još jedan pravac za Sremsku stranu.

Četvrti novosadski most, imaće četiri kolovozne trake, kao i biciklističke i pešačke staze.  Na njemu neće biti moguć teretni saobraćaj. Dužina mosta preko samog Dunava je 880 metara, dok će njegova ukupna dužina, sa pristupnim saobraćajnicama, premašiti dva kilometra.

Novi most će krenuti da se se diže iznad nivoa terena pre kružnog toka na kojem se bulevar Evrope ukršta sa Bulevarom patrijarha Pavla i Bulevarom cara Lazara. Potom, most na stubovima nastavlja preko novog kružnog toka sa Heroja Pinkija i kod Šodroša prelazi Dunav i završava se na obilaznici u Sremskoj Kamenici.

predviđeno je da četvrti novosadski most u nastavku Bulevara Evrope, koji će isto imati vezu sa Fruškogorskim koridorom, bude pušten u saobraćaj do kraja 2026. godine.

Peti most

Takozvani Peti novosadski most koji se gradi u okviru Fruškogorskog koridora, između Petrovaradina, odnosno naselja Sadovi i Kaća rešiće problem ulaska teretnih vozila u grad i time rasteriti saobraćaj. Novi Sad, od grada na jеdnom auto-putu, postajе grad koji ćе sе nalaziti na dva auto-puta i jеdnoj brzoj saobraćajnici, kao i na brzoj pruzi koja ćе voditi prеma Budimpеšti, ali i prеma Solunu i Atini.

Planirano je da do oktobra 2026. godine bude  završen Fruškogorski koridor, u okviru kojeg se i gradi most preko Dunava, Kać – Petrovaradin, što znači da će za malo više od dve godine i taj most biti potpuno u funkciji.

Glavni deo ovog mosta preko Dunava prostiraće se na dužini od 505,75 metara.

Varadinski most
Varadinski most izgrađen je 1921. godine na mestu starijeg pontonskog mosta. Bio je ključna veza između Petrovaradina i ostatka grada. Tokom NATO bombardovanja 1999. godine, most je srušen, a novi most sagrađen je početkom 2000. godine. Danas je jednostavnog, funkcionalnog dizajna, i simbol je obnove i povezanosti Novog Sada sa Petrovaradinom.

Most Slobode
Most Slobode otvoren je 1981. godine i predstavljao je monumentalno arhitektonsko rešenje sa velikim lučnim konstrukcijama. Srušen je 1999. tokom NATO bombardovanja, ali je u potpunosti rekonstruisan i ponovo otvoren 2005. godine. Most je danas prepoznatljiv po svojim dugim, elegantnim lukovima koji se uzdižu iznad Dunava, a povezuje grad sa Fruškom gorom i šire.

Novi Žeželjev most
Originalni Žeželjev most sagrađen je 1961. godine, a bio je čuven po svojim čeličnim lukovima od prenapregnutog betona. I on je srušen tokom NATO bombardovanja 1999. godine. Novi Žeželjev most otvoren je 2018. godine i predstavlja modernu verziju svog prethodnika, sa dve snažne bele lučne konstrukcije. Služi kao železnički, drumski i pešački most, povezujući obale Dunava i podržavajući savremeni razvoj transporta. Preko novog mosta saobraća i brza pruga Beograd – Novi Sad, koja je puštena u rad 19. marta 2022. godine.

Kao što je veliki pisac Ivo Andrić govorio o mostovima kao simbolima povezanosti i ljudske težnje da premoste sve prepreke, Novi Sad je svojim mostovima postao simbol snage i obnove. Andrić je isticao: „Od svih građevina, čovek po mom uverenju, nijednu ne može pripisati sebi s toliko pravom i ponosom koliko mostove. Jer, one su jedino što služi svrsi, bezuslovno su namenjene onome kome su upućene i stoje čvrsto, da traju i budu korisne.“

Izgradnjom novih mostova, Novi Sad ne samo da unapređuje svoju infrastrukturu, već gradi mostove ka budućnosti – ka modernom, razvijenom i otvorenom gradu.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.