U Starom Grackom održan parastos ispred spomenika žeteocima

U Starom Grackom, ispred spomen obeležja stradalim žetaocima, vladika Teodosije je služio parastos povodom 23 godine od tog zločina, a prisustvovali su mu politički predstavnici Srba kao i meštani sela.

Nakon pomena vladika Teodosije kazao da je danas potrebno da imamo utehu, strpljenje da podnosimo mnoge nevolje, uzdajući se u Boga i čuvajući sve ono što smo nasledili od naših predaka, koji su, kako je naveo, bili u mnogo čemu bolji nego mi danas.

„Iako su u većoj oskudici živeli, oni nisu pomišljali da se odreknu svoje očevine, ni svoje dedovine, krsne slave, svega onog što nas čini narodom božijim i što čini naš identitet. Neka nas žrtve današnjih pometnutih žetalaca i onih koje imamo stalno u svom pamćenju, nama bili obaveza da i mi budemo dobri, dostojni svojih otaca, predaka, i njih koji su položili živote svoje, kako bi se i naše ime zapisalo u knjigu života na nebu“, poručio je vladika Teodosije, preneo je Kosovo onlajn.

Zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Borislav Tajić kazao je da danas okupljeni u Starom Grackom pokazujemo da „sveću našeg postojanja i opstanka na KiM čak ni takvim krvavi, besramni zločini nisu ugasili“.

„Zato i jesmo danas ovde, da kažemo, da pored svedoka, dokaza, niko od počinioca, nalogodavaca, nije odgovarao. Bezakonje i sistematsko nasilje nad Srbima koje je nastupilo nakon donošenja Rezolucije 1244 malo koga je tako pogodilo kao što je pogodilo porodice u Starom Grackom. Današnjim okupljanjem smo pokazali da smo preživeli i da sveću našeg postojanja i opstanka na KiM čak ni takvim krvavi, besramni zločini nisu ugasili“, poručio je Tajić.

Predsednik opštine Štrpce Dalibor Jevtić pozvao je međunarodnu zajednicu da ponovo otvori slučaj i kazni odgovorne za zločine nad Srbima.

„Odavde danas treba da pošaljemo poruku, a to je da oni koji su odlučili da obustave istragu povodom ovog ubistva i masakra 14 žetalaca su takođe počinili zločin. Kada nema pravde i kazne za one koji su ubistvo počinili onda se podrška daje upravo ubicama, i onda oni mogu da misle da mogu da ponovo iste zločine. Zato je važno da pozovemo predstavnike međunarodne zajednice, da istragu ponovo otvore i pred lice pravde izvedu počinioce i da ih po zakonu kazne“, kazao je Jevtić dodajući da meštani Starog Gracka nisu zaboravljeni.

Parastosu je prisustvovao i predsednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Milorad Pupovac, koji je kazao je da su danas došli kako bi podeli tugu i pružili podršku porodicama stradalih žetaoca.

Na današnji dan pre 23 godine ubijeno je 14 žetelaca, od kojih je najmlađi imao 17 godina.

Petković: Počinioci ubistva 14 Srba u selu Staro Gracko nisu pronađeni

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da počinioci mučkog ubistva 14 srpskih žetelaca u selu Staro Gracko, nedaleko od Lipljana, ni do danas, kada se navršava 23 godine od tog zločina, nisu pronađeni.

„Radi se o jednom od najtežih zločina, izvršenih nad Srbima u pokrajinii, nakon dolaska međunarodne misije na Kosovo i Metohiju. Počinioci do danas nisu pronađeni i to je odgovornost i mrlja na obrazu Euleksa i ostalih predstavnika međunarodne zajednice, koji su obustavili istragu pod sramnim obrazloženjem navodnog nedostatka dokaza. Masakr nad nedužnim civilima, nad Srbima koji su krenuli da skupljaju letinu, pokazuje svu dubinu ideologije mržnje albanskih ekstremista prema srpskom postojanju na Kosovu i Metohiji“, rekao je Petković.

Međutim, kako je naveo, počinioci se nisu tu zaustavili, već su groblje na kome su sahranjeni stradali žeteoci, više puta minirali i oskrnavili, kao i spomen-ploču sa imenima stradalnika, istaknutu na objektu Osnovne škole u centru sela.

Jasno je da žrtve i sa spomenika opominju da se zločin ne može sakriti i da će se za njega kad-tad morati odgovarati, kaže Petković.

„Zato zahtevamo od predstavnika privremenih institucija u Prištini da prekinu da štite teroriste i zločince, a međunarodnu zajednicu pozivamo da konačno ispuni obaveze iz svojih nadležnosti i uspostavi vladavinu prava u pokrajini, te da ponovo otvori istragu i pravdi privede počinioce ovog i svih drugih nerasvetljenih zločina, koji su počinjeni nad Srbima na Kosovu i Metohiju. Poslednja je prilika da Specijalni sud za zločine tzv. OVK rasvetli ovaj zločin i da tako međunarodna zajednica pokaže koliko je privržena pravu i pravdi i koliko je sposobna i voljna da istraje u rasvetljavanju svih zločina počinjenih na Kosovu i Metohiji“, rekao je Petković.

Kako je saopštila Kancelarija za KiM, on je naveo da će Srbija nastaviti da se sa tugom i poštovanjem seća svoji stradalih sunarodnika, ali će isto tako nastaviti da energično insistira na pronalaženju i kažnjavanju odgovornih za sva zlodela počinjena nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji.

„Bez istine i pravde, bez odgovornosti za počinjene zločine ne može se izgraditi poverenje, niti doći do normalizacije odnosa među Srbima i Albancima, u našoj južnoj pokrajini. Sa druge strane, nerasvetljeni zločini opominju i prete da mogu da se ponove, zato je neophodno da porodice postradalih žetelaca pronađu mir tako što će istina konačno ugledati svetlost dana“, rekao je Petković.

Kancelarija podseća da je 23. jula 1999. godine u Starom Gracku ubijeno iz neposredne blizine, na njivi, 14 Srba.

Stradali su: Milovan Jovanović (1969), Jovica Živić (1970), Radovan Živić (1967), Andrija Odalović (1967), Slobodan Janićijević (1965), Mile Janićijević (1957), Novica Janićijević (1981), Momčilo Janićijević (1946), Stanimir Dekić (1955), Božidar Dekić (1947), Saša Cvejić (1973), Ljubiša Cvejić (1939), Nikola Stojanović (1936) i Miodrag Tepšić (1951).

Najmlađi među njima, Novica Janićijević, imao je samo 17 godina.

Na Kosovu i Metohiji vlada „kultura“ nekažnjivosti za zločine nad Srbima

Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije (Srpska koordinacija) saopštila je da i danas na Kosovu i Metohiji vlada “kultura“ nekažnjivosti za zločine počinjene nad Srbima, odsustvo poštovanja elementarnih ljudskih prava Srba i odsustvo suočavanja sa prošlošću.

Koordinacija je, povodom 23. godišnjice od ubistva i masakra srpskih žetelaca u Starom Grackom, kod Lipljana na Kosovu i Metohiji, u saopštenju istakla da su 23. jula 1999. godine, uprkos prisustvu desetina hiljada pripadnika međunarodne vojne i civilne misije na KiM, albanski zločinci – pripadnici tzv. OVK streljali na žetelačkom polju, a potom masakrirali 14 Srba – meštana sela Staro Gracko.

Žrtve su bile “krive“ samo zato što su bile srpske nacionalnosti i što su sakupljale svoju letinu, navodi Koordinacija.

Dodaje se da ni za taj, kao ni za brojne druge zločine, koji su nad Srbima organizovano i sistematski izvršili pripadnici takozvane OVK niko nije odgovarao.

Srpska koordinacija ocenjuje da je istorijski neuspeh UNMIK-a, KFOR-a, EULEKS-a i samoproglašenih vlasti u Prištini to što na Kosovu i Metohiji nisu uspeli da izgrade društvo u kome će postojati elementarna vladavina prava i poštovanje osnovnih ljudskih prava za srpski narod.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.