10 zabluda o bebama u koje novopečeni roditelji još veruju

Postati roditelj može biti izazovno iskustvo, posebno kada se suočite s mnoštvom saveta i zabluda o bebama. Osećaj zabrinutosti i nesigurnosti je sasvim normalan, ali važno je razbiti neke učestale zablude kako biste imali miran i srećan početak roditeljstva. U ovom tekstu razmotrićemo zablude o bebama u koje novopečeni roditelji često veruju, a koje nemaju naučno potkrepljenje.

Bebi je neophodna tišina za miran san

Jedna od uobičajenih zabluda o bebama je da im je potrebna potpuna tišina za miran san. Međutim, bebe su naviknute na zvukove još dok su u majčinom stomaku. Pedijatari tvrde da bebe ne samo da su naviknute na zvukove, već ih i vole. Umesto da se trudite da obezbedite potpunu tišinu, možete koristiti nežne zvuke poput šuštanja ili tihe muzike kako biste bebu smirili i pomogli joj da lakše zaspi.

Beba koja plače je uvek gladna

Plakanje je način na koji beba komunicira jer ne može drugačije izraziti svoje potrebe. Bebe plaču iz različitih razloga – možda su gladne, umorne, treba im promena pelene ili jednostavno žele pažnju. Važno je naučiti prepoznati različite signale i potrebe svoje bebe.

Beba mora da pije vodu

Davanje vode bebi može ometati apsorpciju hranljivih materija iz mleka ili formule. Takođe, može izazvati lažni osećaj sitosti, što može poremetiti ritam hranjenja i svakodnevne aktivnosti. U retkim slučajevima, prekomerna količina vode može dovesti do „trovanja vodom“, što remeti ravnotežu elektrolita u telu, posebno natrijuma, što može imati nepoželjne posledice.

Previše maženja će razmaziti bebu

Mnogi roditelji se plaše da će previše maženja i pažnje razmaziti njihovu bebu. Međutim, nema takve stvari kao „previše maženja“ za bebu. Naprotiv, grljenje i ljubljenje imaju brojne prednosti za razvoj bebinog mozga i emocionalnu povezanost. Istraživanja pokazuju da su mažene bebe obično manje sklone depresiji, razvijaju veće samopouzdanje i razvijaju bolje socijalne veštine.

Hladne ruke i noge znak da će se beba prehladiti

Često se veruje da hladne ruke i noge bebe znače da će se prehladiti. Međutim, to nije tačno. Bebe imaju manje sposobnosti regulacije telesne temperature u poređenju s odraslima, ali to ne znači da će se prehladiti samo zato što imaju hladne ekstremitete. Važno je oblačiti bebu slojevito i prilagoditi odeću temperaturi okoline kako biste joj bilo udobno i toplo.

Bebu treba svaki dan kupati

Roditelji često brinu o tome koliko često bi trebalo da kupaju svoje novorođenče. Međutim, bebe se ne znoje kao odrasli i nemaju neprijatan miris, pa im nije potrebno svakodnevno kupanje. Prečesto kupanje može čak dovesti do suvoće kože. Preporučuje se kupanje novorođenčeta na svaka dva do tri dana, ili prema potrebi. Važno je koristiti blage proizvode za negu kože kako biste održali bebinu kožu hidriranom i zaštićenom.

Bebu ne treba često kupati kako ne bi izgubile prirodna ulja na koži

Kupanje bebe je važno za higijenu, ali ne mora biti svakodnevno. Učestalost kupanja zavisi od individualnih potreba, ali većini beba dva do tri puta nedeljno je dovoljno. Redovno čišćenje pelena i brisanje bebe vlažnim maramicama tokom dana će održavati higijenu.

Beba mora proći kroz sve razvojne faze u tačno određenom periodu

Svako dete je jedinstveno i razvija se u svom tempu. Postoje opšti okviri za razvoj, ali nije neuobičajeno da neka deca dostignu neke razvojne milestole ranije ili kasnije od očekivanog. Roditelji ne treba da brinu previše, već da prate napredak svog deteta i potraže savet stručnjaka ako imaju nedoumice i osećaju zabrinutost.

Bebe treba stalno animirati

Novopečeni roditelji često veruju da moraju neprestano da zabavljaju svoju bebu kako bi ona bila srećna i zadovoljna. Međutim, bebi je zapravo potrebno samo vaše prisustvo i pažnja. Druženje s bebom i pružanje nežnosti i ljubavi od ključnog su značaja za njen emocionalni razvoj. Podsticanje bebe na samostalnu igru takođe je važno za njen razvoj kreativnosti i nezavisnosti.

Bebama ne treba interakcija

Jedna od najvećih zabluda je i to da bebama ne treba interakcija, jer su premale da bi reagovale. Bebe su, naprotiv, vrlo sposobne da reaguju na interakciju i stimulaciju od samog rođenja. Razgovaranje s bebom, držanje je u naručju i osmehivanje im pomažu da razvijaju emocionalne veze i razumevanje okoline.

Kada je u pitanju roditeljstvo, važno je proveravati informacije i razdvajati činjenice od zabluda. Ne zaboravite da svako dete ima svoje jedinstvene potrebe i razvojni tempo. Prilagodite se njima i uživajte u putovanju roditeljstva sa svojom bebom. Sada, kada smo razbili neke od najučestalijih zabluda, budite sigurni da ćete donositi dobre odluke za vašu bebu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.